Legendárne stíhacie lietadlo z kórejskej vojny na SIAF-e

Medzinárodné letecké dni SIAF by neboli kompletné, keby sme nepozvali aj historickú leteckú techniku, ktorá so sebou nesie „závan“ minulosti...
Dostať na akékoľvek letecké dni historické lietadlá je doslova a do písmena umenie a ten, kto organizuje takéto podujatia, nám dá určite za pravdu. Veľa historických lietadiel je už v súkromných vlastníctvach a preto dohody, honoráre, prelety či celková logistika je ešte o čosi náročnejšia. Obzvlášť aj preto, že sa prakticky už skoro dva roky normálne nelieta...
„Veľmi sa tešíme, že naše pozvanie na MLD SIAF 2021 prijali naši priatelia z Poľska, ktorí k nám priletia na dvoch legendárnych stíhacích lietadlách MiG-15. Na letisku Kuchyňa sa nám predvedú v spoločnej dynamickej ukážke, ale aj v samostatnej, sólovej ukážke. Je fascinujúce, že sa stále nájdu odborníci, ktorí aj po rokoch udržujú staršie lietadlá v letu schopných prevádzkach, čo je aj prípad MiG-15. Ich spoločné, ale aj sólové vystúpenie bude určite patriť k bonbónikom SIAF-u 2021,“ sľubuje riaditeľ MLD SIAF Hubert Štoksa.
Zaujímavosti o MiG-15
Sovietske stíhacie lietadlo MiG-15 prvýkrát vzlietlo do neba pred 70 rokmi, konkrétne 30. decembra 1947. V tejto dobe patrilo k špičke medzi lietadlami a dokázalo letieť rýchlosťou až 1075 kilometrov za hodinu a vystúpiť mohlo do výšky 15 500 metrov. Lietadlá MiG-15 sa najviac preslávili v kórejskej vojne, kde sa stali obávaným symbolom sovietskeho leteckého priemyslu a dobrým protivníkom americkým lietadlám F-86 Sabre.
Stíhačky poháňané prúdovým motorom sa objavili už na sklonku druhej svetovej vojny, vo veľkom ich však vojaci začali používať až na prelome 40. a 50. rokov.
MiG-15 vyvinuli konštruktéri v ZSSR, za radom stíhačiek, nesúcich v názve MiG, stáli Arťom Mikojan a Michail Gurevič. Lietadlá sa licenčne vyrábali v niekoľkých ďalších štátoch, a to aj vrátane Československa.