L-39 Albatros

Albatros L-39 môžete zachrániť aj vy

Dátum 3. august 1991 možno považovať za deň vzniku akrobatickej skupiny Biele Albatrosy. Práve vtedy sa uskutočnil prelet troch lietadiel typu L-39C nad letiskom Boľkovce pri Lučenci počas 9. majstrovstiev sveta v parašutizme. Albatros je obľúbené lietadlo nie len medzi pilotmi, ale aj medzi leteckými nadšencami. Ľudia si tento stroj pamätajú najmä z účinkovania spomínanej slovenskej leteckej akrobatickej skupiny Biele Albatrosy https://www.youtube.com/watch?v=7yMK7NWiRuk . A o tom, že je to svetová špička, svedčí aj fakt, že stíhačku využíva napríklad aj americká letecká skupina Patriots Jet Team. Okrem toho zažil L-39 Albatros svojich 15 minút slávy aj na striebornom plátne v „bondovke“ s podtitulom Zajtrajšok nikdy neumiera.

Lietadlo L-39V  e. č. 0745 bolo od začiatku dislokované na letisku Košice. Ide o jedno z ôsmych lietadiel, ktoré boli vyrobené v trojtisícovej sérii L-39. Tie boli upravené pre vykonávanie špeciálnych operácií. Rekonštrukcia tohto modelu prebieha v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach a gestorom projektu je Ing. Miroslav Hájek – bývalý šéf technik akrobatickej skupiny Biele Albatrosy Vzdušných síl Slovenskej republiky. V minulosti pôsobil ako hlavný inžinierom Vojenskej leteckej akadémie, bol vedúcim vojenskej technickej skupiny a človekom, ktorý bol ochotný lietadlám venovať aj srdce.

Jedno lietadlo L-39, ktoré bolo umiestnené pri vstupe do základne dopravného krídla Kuchyňa, bolo poškodené pri poveternostnej situácii po kalamite. Preto sa organizátori Medzinárodných leteckých dní SIAF 2020 rozhodli podať pomocnú ruku tomuto projektu, ktorý sa venuje jednému z najvýznamnejších strojov v slovenskom letectve. Zámerom projektu záchrany stroja L-39 je reštaurovať poškodené časti lietadla a odborným ošetrením ich opraviť do pôvodnej podoby z roku 1975. Túto podobu malo pri zavedení do výzbroje letectva Československej ľudovej armády. Súčasťou reštavračných prác bude aj rozobratie jednotlivých častí či oprava nosnej konštrukcie prednej časti trupu. Ďalej bude nasledovať úprava zadnej časti trupu a aplikovanie pôvodného nástreku. Lietadlo L-39 Albatros je skrátka neoddeliteľnou súčasťou slovenského letectva, a aj takéto projekty potrebujú finančnú podporu nás – leteckých nadšencov.

Tento rok bude livestream MLD SIAF 2020 pre všetkých zadarmo. Avšak aj my chceme prispieť k uchovaniu leteckej histórie na Slovensku. Môžete nám s tým pomôcť, a to kúpou virtuálnej vstupenky, ktorou podporíte rekonštrukciu poškodeného lietadla L-39 Albatros v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach. Okrem tohto charitatívneho rozmeru budete zapojení do súťaží a získate aj darčekové predmety MLD SIAF 2020. Viac informácií nájdete na: https://www.siaf.sk/l-39-albatros.html,https://www.siaf.sk/live-stream/
#spolusmesiaf

Podporte SIAF

Loading Online predaj vstupeniek, please wait...

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore