Vitajte na SIAF-e 2019 - minúta po minúte

Sliač, 3. august 2019 - Brány sliačskeho letiska sú otvorené. Spovedáme prvých návštevníkov a dozvedáme sa, že prišli nielen z rôznych kútov Slovenska, ale aj zo zahraničia. Do oficiálneho otvorenia 9. ročníka Medzinárodných leteckých dní SIAF nám ostávajú necelé dve hodiny. Ak sa k nám chystáte aj vy, nezabudnite si naladiť Zelenú vlnu Rádia Slovensko, kde sa dozviete aktuálne informácie z dopravy. Najväčším leteckým sviatkom, ktorý odštartujeme o 10:00 hod., si tento rok pripomenieme aj sté výročie úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika a 75. výročie SNP. Stream ONLINE.

Vypočujte si, čo vás čaká a neminie na Leteckej základni Sliač. 

8:17 - Veríme, že už smerujete k nám na letisko. Ak ste ešte nestihli, prečítajte si, kde môžete zaparkovať a niečo o kyvadlovej doprave. Aj tento rok sme zabezpečili Autobusovú linku SIAF. ROZPIS nájdete TU. Hubert Štoksa, riaditeľ MLD SIAF o záchytných parkoviskách a doprave na SIAF. 

8:30 Ak ste už medzi nami, vitajte. Nájdite si dobré miesto, odkiaľ budete sledovať pestrý letecký program. Bohatá je aj ponuka statických ukážok - pozrite si ich rozmiestnenie. Vyspovedali sme aj výkonného riaditeľa SIAF-u Ivana Hůleka. 

 

9:00 Sliačske letisko sa pomaly zapĺňa. V strede diváckej zóny ste si mohli všimnúť prípravy oficiálneho otváracieho ceremoniálu, ktorý sa začne o 11:00 hod. Počasie je príjemné. Nezabúdajte dodržiavať pitný režim. Osviežiť sa môžete v nápojových zónach, ale aj vo vodných hmlách.  

      

9:20 Už len niekoľko minút nám ostáva do štartu Medzinárodných leteckých dní SIAF. Aktuálny program môžete sledovať prostredníctvom nášho webu v sekcii PROGRAM. Pred desiatou nám priletí Zoli Veres. Po ňom sa predvedie Vírnik Jokerstrike Falco a vrtuľník Armády Českej republiky Mi-24, ktorými otvoríme prvý deň MLD SIAF. 

9:45 Pred štartom ešte niekoľko užitočných info. V areáli letiska sa nachádzajú tri veľké občerstvovacie zóny s výdajom rôznych jedál - platíte v nich hotovosti. Nápojové zóny (platí sa žetónmi) sú rozložené po celom areáli, aby ste sa mohli kdekoľvek rýchlo a komfortne občerstviť. Žetóny si môžete kúpiť v označených stánkoch. 

10:00 Dámy a páni. Odštartovali sme 9. ročník najprestížnejšej leteckej udalosti na Slovensku -  Medzinárodných leteckých dní. Vitajte na Leteckej základni Sliač a Letisku Sliač. Dnešným dňom vás budú sprevádzať moderátori Martin a Marcel. Veríme, že si sobotňajší letecký deň užijete a odnesiete si len pozitívne zážitky. Vychutnajte si úvodný prelet už avizovaného účastníka - Mi-24 AČR. 

  

10:15 Malá technická pauza po prelete Mi-24. Čistota letovej a pristávacej dráhy je mimoriadne dôležitá. Vrtuľník mohol počas letovej ukážky nafúkať nejaké nečistoty na dráhu, ktoré musia byť odstránené, aby sme mohli plynule pokračovať. Práve môžete vidieť letovú ukážku Vírnika.

10:30 Na sliačskej oblohe môžete sledovať pravidelného účastníka leteckých podujatí, lietadlo L-29 Delfín (domovskou základňou je Letecká základňa Sliač) s pilotom Jozefom Vaškom. Tento stroj kedysi patril medzi úspešné a rozšírené lietadlá určené pre základný a pokračovací výcvik vojenských pilotov. V súčasnosti na Slovensku lietajú už iba dva takéto stroje a  spoločnosť L29.SK s.r.o. prevádzkuje jeden z nich.  

10:40 Postupne môžete sledovať vzlet lietadiel, ktoré sa zúčastnia úvodného preletu počas oficiálneho otváracieho ceremoniálu. Prvý vzlietol Spartan, následne vzlet vrtuľníkov Mi-17 a 2 x Black Hawk a lietadiel L-39 Albatros a MiG-29.

10:50 Hostia sa presúvajú do priestoru otváracieho ceremoniálu. Môžete vidieť Čestnú stráž prezidenta SR, Čestnú stráž Ozbrojených síl SR a ďalších vzácnych hostí. 

10:55 Pre návštevníkov si slovenské vzdušné sily pripravili bohatý letový program s novými typmi lietadiel a vrtuľníkov. Tradične nám tiež predstavia kompletný arzenál leteckej techniky na stojisku statických ukážok v diváckej zóne. Viac prezdradil veliteľ Vzdušných síl OS SR, generálmajor Ľubomír Svoboda. 

 11:10 Minister obrany, Peter Gajdoš: "Starú nemodernú techniku postupne nahrádzame tými najmodernejšími strojmi na trhu. Neustále sme pripravení garantovať bezpečnosť občanom SR. Ak spomíname bezpečnostné záruky, nemôžeme zabudnúť na naše pozemné a špeciálne sily.  Návštevníci si môžu pozrieť techniku a ich vybavenie. Tých najmladších určite okúzlia bojové vozidlá, uniformy, výstroj a výzbroj našich vojakov. Verím, že si každý nájde to svoje. Želám všetkým nezabudnuteľné krásne zážitky, a týmto otváram 9. ročník Medzinárodných leteckých dní SIAF 2019."

   

11:12 Folklórny súbor Urpín pod vedením Petra Pohančaníka a výsadok vlajok všetkých účastníkov MLD SIAF. Mohli ste vidieť aj obrovskú slovenskú vlajku s rozmermi 16x9 m a vlajku na poctu Štefánikovi s jeho podobizňou. 

  

11:30 Ján Šusányi, kapitán lietadla MiG-29, spolukomentátor MLD SIAF: "Spartan je skvelá nová mašina, ktorá pribudla do letového parku vzdušných síl. Je to taktické dopravné lietadlo, ktoré posunulo naše operačné schopnosti do vyššej kategórie. Je to nástupca lietadiel AN 24 a AN 26."

11:40 Vzdušné sily Armády ČR v ukážke s vrtuľníkmi Mi-24 a Mi-171. Po nich môžete sledovať odlet chartru smerujúceho s dovolenkármi do Grécka. 

12:00 Na autogramiáde, ktorá sa nachádza v strede letiska za komerčnou VIP zónou, môžete stretnúť pilotov lietadla L-159 Alca. 

12:00 Na oblohe sledujete JAS 39 Gripen z Maďarska, ktorý priletel priamo z Kecskemétu.

12:12 Práve teraz vám vyrazí dych nejeden akrobatický manéver majstra sveta Red Bull Air Race pre rok 2018 Martina Šonku, člena reprezentácie Českej republiky v leteckej akrobacii kategórie „unlimited“ a bývalého vojenského pilota lietadla JAS-39 Gripen. Dnes vám vyrazí dych podobnými bláznivými manévrami aj stálica SIAF-áckeho neba Zoli Veres. Ešte však nepredbiehajme. 

12:30 Dynamická ukážka vrtuľníkov UH 60M Rambo 5. pluku špeciálneho určenia Žilina. 

 

12:40 UH60M Black Hawk slovenských vzdušných síl. Vrtuľník s veľmi dobrými manévrovacími vlastnosťami, ktorý vie dynamicky meniť smer a rýchlosť letu.

 12:50 Vzletovú a pristávaciu dráhu je potrebné opäť skontrolovať a odstrániť prípadné nečistoty. Na svoje vystúpenie sa pripravujú skvelí francúzski účastníci so svojím AlphaJetom.

12:55 Premiéra na Sliači - sólová akrobacia AlphaJet z Francúzska. Display pilotom Alpha Jetu je 42-ročný kapitán PHILIPPE CASTAGNET „ZIPPO“. V sezóne 2019 pôsobí ako display pilot tiež 41-ročný kapitán, VIANNEY SAILLARD „SAISAI“. 

 

13:05 Na SIAF-e 2019 máte možnosť sledovať aj lietadlá F-16 hneď z troch krajín, z toho dve v letových ukážkach. Jedinečná príležitosť porovnať na sliačskej oblohe majstrovstvo poľských (Tiger Demo Team) a gréckych (Zeus Demo Team) vojenských pilotov na lietadle tej istej kategórie F-16 Block 52+. Belgičania sú so svojou F-16-kou na statike. Aktuálne vidíte na oblohe poľskú F-16 ku. "Let the show begin," hovorí poľský komentátor z Tiger Demo Teamu.

13:13 Poľská F-16ka musela kvôli problémom s "headup display" predčasne ukončiť svoje vystúpenie. Bez neho, žiaľ, pilot nemôže bezpečne lietať. 

13:20 Martin Šonka je až tak pracovne vyťažený, že odlieta do Ostravy. Nebojte sa - vráti sa, aby sa ukázal na MLD SIAF aj zajtra. Očovskí Bačovia sa pripravujú na vzlet. Nasleduje vystúpenie dvoch ultraľahkých lietadiel SD-4 Viper a GT-9 Skyper. 

13:30 Pre všetky vekové kategórie sú okrem pestrého programu na nebi a zemi pripravené aj mnohé zábavné atrakcie. Navštívili ste už detskú zónu a Xbox fun arénu?

    

13:35 Nádhera v podaní Očovských Bačov. Maľovanie na sliačske nebo a tradičná hudba Enya - Only time. Každý rok lietajú rovnako dobre. Dnes už do kokpitov ich Blaníkov nastupujú aj mladí pokračovatelia tradície bezmotorového lietania. Skupinová akrobacia na bezmotorových lietadlách L-23 Super Blaník.

13:40 Informácia pre tých, ktorí boli sklamaní z predčasného ukončenia letovej ukážky poľskej F-16-ky. V závere dnešného dňa, na konci programu, ju uvidíte lietať ešte raz.

13:45 Čakáme na prílet vládnej letky, ktorá predvedie svoje lietadlá Airbus A319 a Fokker 100 s podobizňou generála Milana Rastislava Štefánika na zadnej časti trupu. Poletia zo západu.  Pozrite sa pred seba, priletia od Sielnice. 

14:00 Piloti našich Black Hawkov spolu s poľskými pilotmi sa nachádzajú na autogramiáde (oproti komerčnej VIP). Nasleduje letová ukážka slovenských vzdušných síl L-39 Albatros. U nás na pódiu sa už pripravuje aj komentátor talianskej akrobatickej skupiny Frecce Tricolori. 

  

14:10 O niekoľko minút sa začne vystúpenie pýchy talianskeho vojenského letectva - Frecce Tricolori. 

 

 

 

 

 

14:25 Riccardo Chiapolino, Frecce Tricolori: "Dámy a páni, dobrý deň. Víta vás talianske vojenské letectvo a jeho oficiálny akrobatický tím Frecce Tricolori. Vitajte na Sliači, na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF." Major Gaetano Farina, veliteľ (commandante) Frecce Tricolori nám prezradil, ktorý manéver je pre skupinu najťažší. Záleží od pilota, od pozície a od toho, aký má pilot deň. Medzi náročné manévre podľa neho patrí zoskupenie Frecce Tricolori do formácie desiatich lietadiel. Dôležitý je tréning. Piloti trénujú počas zimného obdobia dva-trikrát denne. 

14:36 Riccardo: "Sólista sa vzďaľuje vpravo. Hlavná formácia je priamo pred nami, rozdeľuje sa na dve časti a pripravuje sa na manéver, ktorý je symbolom vášne všetkých mužov a žien talianskeho vojenského letectva. Sme jedným z mála tímov, ktoré vykonávaju tento manéver zdola nahor. Toto je SRDCE Frecce Tricolori sprevádzané slávnou piesňou Andrea Bocelliho.

14:49 "Medzi lietadlami  Frecce Tricolori počas letu je vzdialenosť približne dva metre. Pozrite sa vľavo, sólista so zapnutým reflektorom a pravdepodobne najznámejší manéver z jeho repertoáru. Spojenie schopností odovzdávaných z pilota na pilota a letových vlastností lietadla. Dámy a páni, toto je veľkolepá ŠIALENÁ JAZDA," hovorí Riccardo.

   

14:53 V mene talianskeho letectva a v mene Frecce Tricolori sa s nami komentátor Riccardo rozlúčil - ďakujeme. Ciao, dovidenia!

15:00 Ďalším číslom nášho leteckého dňa je  renegát. Lietadlá, ktoré v rámci tejto ukážky uvidíte práve vzlietli. Je to zásah, na ktorý sú naši piloti primárne cvičení.  Práve nedávno museli uskutočniť tzv. ostrý vzlet z Leteckej základne Sliač, pretože riadenie letovej prevádzky nemalo spojenie s talianskym dopravným lietadlom nad naším územím.  

15:10 Na svojom lietadle MXS čochvíľa priletí aj jednotka vo svetovej leteckej akrobacii. MLD SIAF si dnes už bez Zoltána Veresa nevieme ani predstaviť. Doposiaľ nalietal viac ako 19000 letových hodín na 120 typoch lietadiel – od malých akrobatických špeciálov až po najmodernejšie dopravné lietadlá typu Boeing. 

15:23 Zoli po svojich skvelých akrobatických manévroch ukončuje svoje vystúpenie. Nasleduje ukážka už avizovaného renegátu. 

15:30 Na autogramiáde, v strede letiska oproti komerčnej VIP, vám dajú svoj podpis piloti talianskych trojfarebných šípov - Frecce Tricolori.  

15:46 Na pódiu sa už pripravujú páni z gréckeho F-16 Zeus Demo Teamu. Na Sliači sú po prvý raz. Profesionalita, majstrovstvo vojenských pilotov a špička sólovej akrobacie - tak by sme ich mohli charakterizovať. V kokpite lietadla sa nachádza major Dimitrios Volakakis. Včera sme ho trochu vyspovedali. Aký je jeho obľúbený a zároveň najnáročnejší manéver?

16:00 Dnes ešte uvidíte YAK 3U, Compact Skydive Team, Supermarine Spitfire,  2x L-159 Alca a F-16-ku poľského Tiger Demo Teamu.

16:00 "Ďakujeme, že ste dnes prišli a dúfame, že sa vám naša šou páčila," lúči sa Emmanouil Garefalakis, komentátor gréckeho Zeus Demo Tímu.

  

16:10 Práve na sliačskom nebi sledujete YAK 3U s pilotom Mateusom Stramom zo susedného Poľska. Toto lietadlo patrí k leteckým veteránom - lietajúcim strojom z obdobia 2. svetovej vojny. Podobne ako Spitfire, lietadlo ktoré o čosi neskôr predstaví Stephen Stead. 

16:25 Na lietadle Spitfire lietal jeden z najvýznamnejších československých pilotov – generálmajor Otto Smik. Meno niekdajšieho veliteľa 127. britskej stíhacej perute nesie aj Letecká základňa Sliač, kde sa nachádza aj jeho busta dotvorená krídlom najslávnejšieho stíhacieho lietadla druhej svetovej vojny. Nech sa páči - dynamická ukážka historického skvostu v podaní Stephena.

16:42 A teraz už Compact Skydive Team - piati parašutisti, ktorí predvedú unikátnu akrobaciu na padákoch. Zaujímavosťou je, že tento tím je v zložení Čechov a Slovákov. Môžete vidieť ich výsadok. 

16:55 V letovej ukážke dve české vojenské lietadlá L-159 ALCA. Ich schopnosti predvádzajú display piloti Michal a Aleš. Tento rok majú naplánovaných 10 vystúpení (okrem Slovenska napríklad v Anglicku, Litve či v Belgicku). 

17:10 Pomaly sa dostávame k záveru nášho programu. Sledujete L-13 Akro Blaník. 

17:20 Posledným bodom sobotňajšieho leteckého dňa je letová ukážka F-16 Tiger Demo Teamu z Poľska. F-16-ka je viacúčelové stíhacie lietadlo 4. generácie. Stroje tohoto typu (Block 52+) slúžia pri ochrane poľského vzdušného priestoru od roku 2006.

17:30 Prvý deň Medzinárodných leteckých dní SIAF 2019 je za nami. Veríme, že ste si ho užili a odchádzate spokojní. Tešíme sa na vás opäť zajtra.

 

Text: zm
Foto: kb

 

 

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore