Rakúske vzdušné sily - Eurofighter Typhoon

Jedno z top viacúčelových lietadiel súčasnosti bude našich juhozápadných susedov reprezentovať na SIAF 2017 nielen vo vzduchu, ale aj v statickej ukážke.
S maximálnou rýchlosťou Mach 2
Eurofighter úspešne slúži armádam Veľkej Británie, Nemecka, Talianska, Španielska, Saudskej Arábie a koncom tohto roka by sa prvý Typhoon mal dostať aj do Ománu. Rakúskym vzdušným silám začal výrobca Eurofighter Jagdflugzeug dodávať svoje stroje v roku 2007 – prvé z nich dorazilo k zákazníkovi 26. júna. Z celkového počtu 15 kusov bolo 9 nových a 6 starších (ex- Luftwaffe s náletom 100-200 letových hodín). Rakúsko využíva tieto lietadlá na plnenie stíhacích a prieskumných úloh.
Od lietadiel za jeden dolár k Eurofighteru
Krátko pred vyhlásením neutrality dňa 26. októbra 1955 Rakúsko sformovalo Österreichische Luftstreitkräfte - vzdušné sily, ktorých hlavnou úlohou je obrana rakúskeho vzdušného priestoru. Kommando Luftstreitkräfte (divízia letectva ako zložka novej federálnej armády) začalo so základným leteckým výcvikom svojich príslušníkov v decembri 1955 na lietadlách JAK-11 a JAK-18, ktoré na rakúskom území zanechali sovietske jednotky. V krátkej dobe letecký park doplnilo 21 lietadiel Cessna L-19 Bird Dog (pozorovacie a kuriérne ľahké lietadlá), ktoré krajina získala od Američanov za symbolickú cenu 1 dolár v rámci povojnovej pomoci Rakúsku. Od 60. rokov minulého storočia pokrývali Rakúšania svoj vzdušný priestor za pomoci lietadiel Saab 29 Tunnana, neskôr J 35OE Draken. V júli 2002 rakúska vláda vybrala pre potreby protivzdušnej obrany štátu Typhoon, ktorý uprednostnila pred lietadlami F-16 a JAS-39 Gripen.
Hlavné úlohy rakúskych vzdušných síl
Z pôvodne objednaných 24 kusov kúpilo Rakúsko nakoniec 15 lietadiel Eurofighter Typhoon. Dnes má Überwachungsgeschwader, Prieskumné krídlo rakúskych vzdušných síl, vo svojom inventári aj lietadlá Sab 105 na leteckých základniach v Zeltwegu, Styrii a Hörschingu. V súčasnosti plnia rakúske vzdušné sily tieto hlavné úlohy:
- zabezpečenie suverenity vzdušného priestoru,
- vykonávanie vzdušného prieskumu, leteckých prepráv a bojovej podpory pozemných jednotiek,
- vykonávanie letových činností pri riešení následkov prírodných katastrof doma i v zahraničí (SAR - pátranie a záchrana, lavíny, zemetrasenie, záplavy, požiare).
Eurofighter na Sliači v letovej aj v statickej ukážke. Máme sa na čo tešiť?
Čo poviete na toto:
- pomer ťahu k hmotnosti: 1,42:1 (50% paliva, rakety vzduch-vzduch)
- maximálna rýchlosť: Mach 2 (2120 km/h na výške 11000 m)
- minimálna rýchlosť: 203 km/h
- stúpavosť: nad 315 m/sek.
- max. preťaženie: od -3 do + 9 g