Chcete lietať? Alebo kúpiť lietadlo? Aerosalón SIAF 2017 má čo ponúknuť

Ak leteckú šou pripravuje partia nadšencov, má svoju dušu. Platí to napríklad v anglickom Fairforde, alebo na Sliači,“ hovorí bývalý display pilot Martin Hronec, ktorý na roky strávené v kokpitoch vojenských stíhačiek spomína aj ako člen prípravného tímu SIAF 2017. Pod jeho dohľadom už po druhý raz vzniká v sektore B aerosalón, s ktorým majú organizátori MLD veľké plány.

Priestor pre slovenské letectvo

S počtom ročníkov medzinárodných leteckých dní pribúda v statických a dynamických ukážkach aj leteckej techniky – väčšinou však z mimoslovenskej produkcie. Preto medzi organizátormi SIAF postupne dozrela myšlienka dať priestor slovenskému letectvu a sústrediť ho na jednom mieste – v aerosalóne. „Slovenský letecký priemysel je síce malý, ale existuje. Oslovili sme výrobcov, školy a organizácie, ktoré sa zaoberajú letectvom. Väčšina z nich bola po nultom ročníku nadšená, že konečne dostali možnosť prezentovať sa na verejnosti, vystúpiť z tieňa ťažkej vojenskej prúdovej techniky, a to rovno na najväčšom leteckom podujatí na Slovensku, ktoré má veľkú komerčnú silu. A keďže pozitívne reagovala aj verejnosť, rozhodli sme sa pokračovať a SIAF 2017 už predstaví v aerosalóne do 30 kusov leteckej techniky,“ hovorí Martin Hronec, ktorý do realizačného štábu leteckých dní prišiel po vyše 33 rokoch služby v ozbrojených silách.

Školy

Aj tento raz sa v priestoroch aerosalónu môžete stretnúť so zástupcami leteckých škôl – Strednej odbornej školy letecko-technickej so sídlom v Trenčíne, Katedry leteckej dopravy Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov v Žiline a, samozrejme, aj s predstaviteľmi Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach. „Tieto tri školy potvrdili, že sa rady zúčastnia – či už technikou, ktorú majú, ale aj ľuďmi a propagáciou, aby pritiahli mladých ľudí do letectva. Všetci môžu prísť a podebatovať si s fundovanými odborníkmi, ktorí vedia poskytnúť informácie záujemcom o štúdium v odbore letectva,“ avizuje Martin Hronec, ktorý by množstvo informácií o štúdiu vedel poskytnúť aj sám. Na svojom konte má 2100 letových hodín, z nich 1200 na MiG-29, s ktorým reprezentoval slovenské vojenské letectvo na mnohých podujatiach na Slovensku aj v zahraničí.

Letecké organizácie

Zastúpenie na tohtoročnom aerosalóne bude mať aj niekoľko leteckých organizácií. Najpočetnejšia z nich, Slovenská federácia ultraľahkého lietania, sa pochváli desiatimi rôznymi lietadlami. „Jednotlivé organizácie ukážu návštevníkom, čo im to vlastne zvykne lietať nad hlavami a zároveň budú informovať o možnostiach vstúpiť do ich radov. V oblasti letectva je totiž z bezpečnostných dôvodov dôležité organizovať ľudí a poskytnúť im vedenie, aby nedošlo k nejakým pochybeniam vo vzdušnom priestore,“ vysvetľuje Martin Hronec.

Výrobcovia leteckej techniky

Kým v minulom roku sa v aerosalóne prezentovali len slovenskí producenti, tento raz pribudli firmy aj z okolitých krajín a podľa Martina Hronca ich v budúcich ročníkoch bude opäť viac. „V roku 2017 tu máme všetkých výrobcov dostupných na stredoeurópskom trhu s výnimkou jedného zástupcu z Prievidze, s ktorým sme spoluprácu ukončili. Návštevníci budú mať možnosť porovnať si ich lietadlá, vybrať si, čo je pre nich najvhodnejšie, prípadne si dohodnúť skúšobný let. Pre firmy je to príležitosť osloviť potenciálnych zákazníkov, pretože lietadlá, ktoré vyrábajú, sú cenovo prístupné aj verejnosti. Ak máte financie na dobré auto, môžete si pokojne kúpiť aj lietadlo, ktoré stojí rádovo desiatky tisíc eur.“ 

Aerosalón sa posúva do popredia

Rastúci komerčný záujem veľmi pravdepodobne posunie nasledujúce ročníky aerosalónu ešte ďalej, a to doslova. „Plánujeme prejsť do prvej línie. To znamená, že medzi exponátmi aerosalónu sa budú návštevníci leteckých dní pozerať na lietadlá v dynamických ukážkach. Ocenia to nielen diváci, ale aj vystavovatelia, ktorí zároveň budú motivovaní k tomu, aby získali čo najvýhodnejšiu pozíciu. Oslovíme firmy všetkých krajín Vyšehradskej štvorky a urobíme všetko pre to, aby mal aerosalón v budúcnosti výstavno-predajný charakter, pretože sa to ukazuje ako správna cesta,“ plánuje M. Hronec, ktorého veľmi pravdepodobne stretnete 26. - 27. augusta v priestoroch aerosalónu, ako priebežne kontroluje výsledky náročných prípravných prác, stará sa o hladké fungovanie „svojho“ teritória a po očku pozoruje výkony v leteckých ukážkach, aké ešte donedávna predvádzal aj on osobne. 

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore