Vystúpi aj vicemajster sveta v akrobacii Šamko

Profesionálny pilot Dušan Šamko (1961) patrí medzi stálicu československého akrobatického lietania. Od roku 1980 je členom aeroklubu Košice. Tento inštruktor leteckej školy a akrobacie sa lietaniu venuje od roku 1976. Jeho akrobatické začiatky siahajú do roku 1981. Odvtedy zaznamenal viacero ocenení nielen na Slovensku, ale aj na zahraničných súťažiach.

Trojnásobný majster Slovenska v leteckej akrobacii získal v roku 1991 druhé miesto na majstrovstvách v Holandsku, v roku 1995 štvrté miesto na majstrovstvách sveta v Kapskom meste v akrobatickom lietaní a druhé miesto vo voľnej zostave. Predseda Vlády SR Vladimír Mečiar ho v roku 1995 vyhlásil za najlepšieho slovenského športovca v leteckej akrobacii. Nalietaných má vyše 7 000 letových hodín. Jeden z najlepších slovenských akrobatických pilotov sa na SIAF 2011 predstaví na lietadle PITTS SPECIAL S-2C a ako člen RetroSkyTeamu, kde lieta aj za „Nemcov" aj za „Rusov".

Lietadlo PITTS SPECIAL S-2C pochádzajúce z francúzskeho Dijonu je historicky najznámejší a najúspešnejší akrobatický stroj na svete. Prvý prototyp lietadla S-1 Special Američana Curtis Pitts vzlietol už v septembri 1944. Lietadlá sa vyrábali len na objednávku, takže sa v detailoch líšili. Prvým továrensky vyrábaným modelom bol model S-1S, poháňaný motorom výkonu 134 kW. Neskôr Pitts predstavil dvojsedadlovú verziu S-2, ktorá po prvý raz vzlietla v roku 1967 a typové osvedčenie získala v roku 1971. Má vyššiu hmotnosť, väčšie vonkajšie rozmery a, samozrejme, aj motor s vyšším výkonom. Umožňuje zároveň nacvičovať aj tie najodvážnejšie kúsky s inštruktorom i žiakom na palube. Prázdny stoj má hmotnosť 520 kg, vzletová hmotnosť je 771 kg. PITTS SPECIAL S-2C dosahuje rýchlosť 340 km/h a preťaženie +6g a -5g.

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore