České Mi-24/35 idú do dôchodku. Na SIAF chystajú ukážku s tými najlepšími prvkami

Na Slovensku sme ich používali do roku 2011. V armáde Českej republiky slúžia ešte teraz, no v tomto roku absolvujú svoje posledné služobné dni. Vrtuľníky Mi-24/35 v Česku končia po odslúžených 45 rokov. Letectvo našich západných susedov prechádza na novú techniku, konkrétne americké vrtuľníky UH-1Y Venom a bojové vrtuľníky AH-1Z Viper.
"Vrtulníky Mi-24/35 sloužily dlouhou dobu a proto zanechali v paměti pilotů i dalšího personálu nesmazatelnou stopu. Tyto vrtulníky byly jedny z nejlepších své doby a tak na ně bude nahlíženo i dále, ale doba se změnila a je potřeba se tomu přizpůsobit," hovorí Matej Dvořák z Armády Českej republiky.
Po minuloročnej rozlúčke so slovenskými stíhacími lietadlami Mig-29 tak SIAF čaká ďalšie vyprevádzanie do leteckého dôchodku. Na Slovensku uvidíte české Mi-24/35 naposledy. "Loučení samozřejmě proběhne s velkou slávou, možná se někomu bude loučit hůř někomu lépe, ale připravujeme se na toto vyřazení starší techniky a přechod na novou delší dobu a tak to není pro nikoho šok ani překvapení."
Pri tejto príležitosti sme zisťovali, čo si česká strana pripravuje na svoju derniéru so strojom, ktorému prezývajú aj "hrbatá", "krokodíl" či "diabolský kočiar". "Máme připravené ty nejlepší prvky pilotáže který tento stroj umí a každý z nich je svým způsobem speciální," prezrádza Matěj Dvořák a pokračuje: "V loňském roce jsme získali cenu za nejlepší ukázku ve dvojici s Mi-171 za to jsme vděční a velmi děkujeme. Navíc atmosféra u našich "bratrů" na Slovensku je vždy skvělá a tak se tam každý rok těšíme."
Letovú ukážku s vrtuľníkom Mi-24/35 na SIAFe predvediet pilot V.Š., ktorý pôsobí v súčasnosti vo vedení 221. Tygří letky. Svoju kariéru začal v roku 2006. Nalietaných má viac ako 2000 hodín, pričom svoje schopnosti predviedol na mnohých leteckých dňoch v ČR, na Slovensku, ale aj v Poľsku, Anglicku, Belgicku, Nemecku alebo Nórsku.