Predstavujeme prvých účastníkov livestream-u SIAF 2020

Len niekoľko týždňov nás delí od jedinečnej udalosti, na ktorú čakajú všetci slovenskí, ale aj zahraniční leteckí nadšenci. Tento rok sa nestretneme osobne, no organizátori pripravujú bohatý program plný tých najlepších letových ukážok za celú MLD SIAF históriu. Sľúbili sme, že tento ročník bude jedinečný, a dnes vám prezradíme prečo. Na SIAF livestream prídu slovenské letecké legendy tímovej akrobacie – piloti leteckej akrobatickej skupiny Biele Albatrosy!

Myšlienka vytvoriť leteckú akrobatickú skupinu na našom území vznikla koncom osemdesiatych rokov. Realizovať sa začala 27. novembra 1990, keď pplk. Marián Sakáč zhromaždil pilotov 2. leteckého školského pluku, ktorí mali záujem o skupinové akrobatické lietanie, a aj potrebné predpoklady. Začiatkom roku 1991 vznikol „Display Team“ Československého vojenského letectva. Vybraní piloti začali nacvičovať ukážkové zostavy a vystupovať na verejnosti doma i v zahraničí. Postupne navštívili Dánsko, Francúzsko, Holandsko, Anglicko, Maďarsko, Rakúsko, Českú Republiku či Taliansko.

 

Solídny tím zložený zo skúsených pilotov-inštruktorov, technického personálu a vhodných lietadiel typu L-39C Albatros vytvorili predpoklady pre stvorenie tzv. display tímu. Do histórie slovenského letectva sa zapísali zlatými písmenami a podľa slov autora knihy Biele Albatrosy: Rozchod – Teď!, Manfréda Ťukotu brali členovia reprezentáciu slovenského vojenského letectva ako súčasť ich práce: „Títo piloti urobili pre reprezentáciu slovenského vojenského letectva nesmierne veľa. V prípade Bielych Albatrosov je zaujímavé, ako v istom období bolo všetko v správnej chvíli na správnom mieste. Je až nepredstaviteľné, koľko ľudí a vecí sa podarilo dať dokopy, aby fungovali relatívne dlho. Piloti v akrobatických skupinách sa zvyčajne obmieňajú po jednom až troch rokoch. Albatrosy vydržali spolu viac ako desať rokov. Navyše vystupovaniu sa venovali iba popri svojej primárnej práci učiteľov lietania.“ 15. apríla 2004 odletel na Sliač posledný stroj L-39 Albatros leteckej akrobatickej skupiny Biele Albatrosy. Tento dátum môžeme považovať za deň zániku skupiny.

Návrat Bielych Albatrosov počas SIAF 2020

Organizátori Medzinárodných leteckých dní SIAF 2020 online vám chcú priniesť jedinečný zážitok, a aj preto pozvali členov akrobatickej skupiny Biele Albatrosy do štúdia v Banskej Bystrici. Vedúci skupiny Biele Albatrosy a súčasný letový riaditeľ MLD SIAF pplk. Ing. Ivan Chvojka hovorí, že to bude jedinečné stretnutie. V takejto zostave alebo zoskupení sme sa nestretli od zániku akrobatickej skupiny Biele Albatrosy. Tešíme sa do štúdia, ale aj na všetkých divákov a fanúšikov Bielych Albatrosov.“

Títo členovia zaniknutej akrobatickej skupiny Biele Albatrosy potvrdili účasť na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF online a prídu do Divadelného štúdia na Akadémiu umení v Banskej Bystrici už 29. augusta 2020, aby sa s divákmi podelili o zážitky a spomienky z čias fungovania skupiny:

 • Ivan Chvojka;
 • Peter Lele;
 • Róbert Rozenberg;
 • Marián Sakáč;
 • Stanislav Rodziňák;
 • Peter Fianta;
 • Jozef Kello;
 • Jaroslav Baláž;
 • Marián Koňár;
 • Bohuš Baroš;
 • Miroslav Hájek.

V hlavnom štúdiu budú členovia akrobatickej skupiny hovoriť s moderátorom o rokoch aktívneho pôsobenia skupiny. Diváci môžu byť súčasťou tohtoročných leteckých dní aj prostredníctvom online chatu na Facebooku, kde môžu písať otázky pre všetkých hostí. Otázky budeme počas livestreamu spracovávať a posúvať priamo moderátorom do štúdia. Spomínaní hostia nebudú len odpovedať na otázky, ale aj komentovať vlastné letecké ukážky. Vďaka archívnym záberom si pripomenieme ich majstrovskú pilotáž spolu s autentickým komentárom všetkých členov skupiny. Pozerajte nás v sobotu 29. augusta 2020 na Facebook-u, Youtube a www.siaf.sk, pretože pre vás pripravujeme najväčší letecký sviatok – tento rok online, zadarmo a so skvelými hosťami. A však dobrovoľným finančným príspevkom môže prispieť a podporiť nielen nám, ale časť výťažku vyzbieranej sumy pôjde na rekonštrukciu poškodeného lietadla L – 39 Albatros a budete zaradení do súťaže o atraktívne ceny  https://www.siaf.sk/live-stream/. Je to stroj, na ktorom lietali aj členovia slovenskej akrobatickej skupiny Biele Albatrosy. Okrem toho budete zaradení do súťaže o mimoriadne atraktívne ceny.

Už vieme, že Biele Albastrosy budú s nami 29. augusta na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2020 online. O tom, kto ďalší sa k nim v rámci nášho livestream-u pridá, vás budeme postupne informovať na našej stránke www.siaf.sk, ale aj na sociálnych sieťach Facebook a Youtube.

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore