F-16 Block 70 pre Slovensko

Najnovšia verzia sériovo vyrábaného stíhacieho lietadla F-16 na svete

F-16 je svetovo najúspešnejšia, v boji overená stíhačka, ktorá významne prispieva k budovaniu vyspelého interoperačného potenciálu vzdušných síl, posilňovaniu spojeneckého partnerstva a udržiavaniu mieru vo svete.

F-16 s počtom viac ako 3000 lietadiel pôsobiacich v 25 krajinách plne zodpovedá operačným požiadavkám NATO. Tvorí chrbtovú kosť flotily vzdušných síl NATO a spojeneckých obranných misií. Umožňuje jednotlivým spojeneckým krajinám zvyšovať ich národný a regionálney obranný potenciál a posilňuje vzájomné bezpečnostné väzby. 

F-16 Block 70 pre Slovensko je najnovšia a najvybavenejšia verzia F-16. Možnosti stíhačky Block 70 zahŕňajú moderný datalink, zbraňové systémy a systémy označovania cieľov, presnú GPS navigáciu a osvedčený automatický antikolízny system AGCAS.

Verzia Block 70 je tiež vybavená centrálnym palubným displejom (CPD) poskytujúcim pilotovi dôležité informácie vo vysokom rozlíšení na obrazovke 6”x 8”. Obrazovka vysokého rozlíšenia umožňuje pilotovi plne využiť system AESA (Active Electronically Scanned Array) a údaje zo zariadenia na označovanie cieľov. Nový centrálny palubný displej zobrazuje farebné pohyblivé mapy, väčšie a jednoduchšie na zobrazenie situačných displejov typu vzduch-vzduch, funkciu približovania s možnosťou prepínať informácie medzi displejmi a taktiež digitálny displej zobrazujúci letové parametre. Zdokonalenia lietadla novej verzie zaručujú že medzinárodna flotilla F-16 môže byť v prevádzke do roku 2060 a dlhšie.

Naviac, F-16 posilňuje nielen obranné schopnosti našich zákazníkov ale tiež globálnu priemyselnú základňu. Na výrobe sa podieľa takmer 4000 dodávateľov z celého sveta, čo predstavuje hodnotu 100 miliárd dolárov z celkovej hodnoty programu. Hlavné komponenty sa vyrábajú v 8 krajinách.

Výroba F-16 v priestoroch Lockheed Martin v Greenville, Južná Karolína sa oficiálne začala v novembri 2019. Začiatok výroby v Greenville reflektuje na narastajúci dopyt po nových sériovo vyrábaných F-16 vo svete. Doteraz sa pre F-16 Block 70 rozhodli Bahrain, Slovensko, Bulharsko a Taiwan a Lockheed Martin rokuje s ďalšími partnermi o možnostiach výroby F-16.

Lockheed Martin vyrába F-16 viac ako 4 desaťročia. Stíhacie lietadlo F-16 uskutočnilo viac ako 400 000 letov s celkovým počtom 19 miliónov nalietaných hodín. F-16 je svetovo najúspešnejšia stíhačka 4. generície – a stale to dokazuje.

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore