SLOVENSKÝ DELFÍN JE NA SLIAČI DOMA

L-29 Delfín je pravidelným účastníkom leteckých podujatí na Slovensku. Kedysi patril medzi úspešné a rozšírené lietadlá určené pre základný a pokračovací výcvik vojenských pilotov. V súčasnosti na Slovensku lietajú už iba dva takéto stroje a  spoločnosť L29.SK s.r.o. prevádzkuje jeden z nich. S lietadlom L-29 OM-SLK sa zúčastňuje mnohých leteckých dní a zároveň umožňuje fanúšikom lietania zažiť let na vlastnej koži.

Na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2019 nám L-29 Delfín predvedie pilot Jozef Vaško. Je bývalý vojenský stíhací pilot, držiteľ civilného preukazu spôsobilosti so špeciálnou kvalifikáciou pre lietanie na stroji tohto typu. Jeho celkový nálet tvorí viac ako 960 letových hodín na lietadlách Mig-21, L-13 SW, Z-42/43/142 a L-29/39.O technické zabezpečenie lietadla sa stará Dalibor Kubíni, ktorý má taktiež bohaté skúsenosti s prevádzkou vojenských lietadiel. Počas svojej kariéry pôsobil napríklad i na pozícii hlavného inžiniera vzdušných síl.

Letové vystúpenie na SIAF 2019

Lietadlo umožňuje vykonávať obraty vyššej pilotáže, napr. premety, zvraty, výkruty, súvraty a iné evolúcie v celom rozsahu rýchlostí. Delfín so skúseným pilotom za „kniplom“ toho dokáže veľa. A, že Jozef Vaško k takýmto pilotom skutočne patrí, sa budeme môcť presvedčiť aj počas jeho letového vystúpenia na Leteckej základni Sliač v dňoch  3. a 4. augusta 2019.

 

 

(Zdroj: https://www.l29.sk)

 

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore