Očovskí Bačovia na SIAF-e 2019 aj s nastupujúcou „omladinou“

Napísať niečo nové o skvelej slovenskej akrobatickej skupine na bezmotorových lietadlách a ich účasti na MLD SIAF nie je vôbec jednoduché. Veď títo „chlapci“ z Očovej na svojich lietajúcich strojoch sa už stali takpovediac „inventárom“ leteckých dní na Sliači. Lietajú stále rovnako dobre, a dnes už do kokpitov ich Blaníkov nastupujú aj mladí pokračovatelia tradície bezmotorového lietania.

Kto sú Očovskí Bačovia?

Je to predovšetkým skupina nadšencov - pilotov, ktorí lietajú skupinovú akrobaciu na bezmotorových lietadlách L-23 Super Blaník. V Európe, a ani vo svete, nie je veľa takýchto skupín. Tá naša z Očovej už má za sebou nejaký ten rôčik úspešných letových vystúpení. Presnejšie,  rok 2019 je už ich 38. sezónou.  Podľa najnovšieho „sčítania“, počet ich vystúpení dosiahol číslo 264 (z toho 78 vystúpení absolvovali v zahraničí). O tom, že ich vystúpenia patria do „top“ kategórie svedčí aj ich úspech na leteckých dňoch v rakúskom Flugsportzentrum Spitzerberg v dňoch 22. - 23. júna tohto roku.

Nastupujú mladí pokračovatelia tradície

Skupina lieta v tejto základnej zostave: Róbert Makovíny sa so svojím strojom Z137T stará o to, aby sa všetci v štvorvleku dostali úspešne na oblohu. Vedúcim skupiny je Martin Tišliar, ktorý si pripravuje Petra Jarotu ako svojho nástupcu. Na ľavom krídle lieta veterán skupiny Ľuboslav Tomašovič a v minulom roku to už bol i jeho nástupca Dušan Bysterský. Na pravej strane lieta ďalšia legenda - Jozef Lalík a jeho žiak Filip Tarana. Skupinu uzatvára Jozef Prokay a lietajúci doktor Branislav Oltus ako pilot v zálohe.

Na čo sa môžeme tešiť na Sliači?

Bačovia nám na oblohe nad Sliačom „vymaľujú“ dobre známu parenicu. Skupinové lietanie zladené s krásnou hudbou predvedú s rozostupmi iba niekoľko metrov a pri pristávaní si ešte „strihnú“ premet. Ten kto vie, aké náročné je lietanie v skupine na vetroňoch, kde nie je možné vzniknuté chyby opraviť motorom, ich vystúpenie určite ocení. A ak pôjde všetko tak ako má, tak sa môžeme tešiť i na nové dymové efekty (biela, modrá, červená).

 Video: https://www.youtube.com/watch?v=Ak32clo_aZw

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore