ÚČASŤ VZDUŠNÝCH SÍL AČR NA MLD SIAF 2018

Aký by to bol sviatok letectva bez účasti príslušníkov Vzdušných síl Armády Českej republiky? O to viac, keď sa tohtoročné Medzinárodné letecké dni SIAF 2018  nesú v znamení 100. výročia československého letectva. Českí letci boli na Letisku Sliač vždy vítaní a ich účasť bude patriť aj tento rok k tým top.

Na čo sa môžeme tešiť?

Nebude to síce kompletná bojová letka vedená českým veliteľom Fajtlom, ktorá priletela na pomoc povstaniu v roku 1944, ale i tak bude čo obdivovať.

JAS-39 Gripen

Odborné slovníky charakterizujú Gripen ako „lietadlo charakteristické „úmyselnou“ nestabilitou, ktorá v spojení s elektroimpulzným riadiacim systémom (Fly-by-Wire), elektronickým ovládaním riadiacich plôch a hydraulickými aktuátormi v prvom riadiacom obvode s možnosťou analógového núdzového riadenia, s celkovou aerodynamickou koncepciou, malými rozmermi a nízkou hmotnosťou, zaručuje vynikajúcu obratnosť a jednoduchú ovládateľnosť vo všetkých režimoch letu v celom rozsahu rýchlostí a na rôznych výškach letu.“ Preložené do ľudskej reči  ̶  Gripen je menšia, ale o to obratnejšia stíhačka, ktorá pod rukami a nohami dobrého pilota dokáže veľmi veľa. Vlani predviedol Gripena na sliačskom nebi po prvý raz nový display pilot českého tímu Ivo Kardoš, ktorý vystriedal Martina Špačka. Odborná i laická verejnosť ocenila jeho kvalitné letové vystúpenie a veríme, že tomu nebude inak ani na MLD SIAF GRIPEN 2018.

Vrtuľníky Mi-24/35 a Mi-171Š

Ešte v nedávnej minulosti na Slovensku a na Sliači celkom bežná vec. Dnes je to však už pre Slovákov viac menej rarita. Českí letci už tradične predvedú na leteckých dňoch aj vrtuľník Mi-24/35, ale za to netradične až v dvoch letových ukážkach. Tá prvá bude patriť sólo vystúpeniu display pilota Marcela Kicu. Je to skúsený pilot s náletom viac ako 3000 letových hodín. Zo zákulisia vieme, že pre potešenie všetkých pamätníkov a návštevníkov určite predvedie „Satanov Koráb“. V druhej letovej ukážke nám českí letci ukážu načo vlastne tieto stroje v českej armáde ešte držia. Pôjde o záchranu zraneného pilota z nepriateľského územia  ̶  akcia v súčinnosti dvoch unikátnych vrtuľníkov Mi-171Š a Mi-24.

Mi-171Š

Vrtuľník bol modernizovaný v podniku LOM Praha v rámci programu SOF2 so zameraním na získanie schopností potrebných pri leteckej podpore špeciálnych síl Armády ČR -  konkrétne pre jednotku SOATU (Special Operations Air Task Unit), ktorú tvorí prevažne personál a technika 222. vrtuľníkovej letky v Náměšti nad Oslavou.

 „Satanov Koráb“ Mi-24

Svoju prezývku si vyslúžil počas bojov v Afganistane. Jeho úlohou v letovej ukážke počas prvého septembrového víkendu bude krytie a podpora celej operácie zo vzduchu - toho na čo je tento stroj primárne určený.

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore