ROYAL JORDANIAN FALCONS - TROCHU INÁ „ARABICA“

Európa ich už pozná - na Sliači to bude premiéra

Už vlani sme premiérovo privítali na Sliači leteckú akrobatickú skupinu zastupujúcu  Spojené arabské emiráty - Al Fursan. Tento rok sa môžete tešiť na niečo iné. Pozná ich už Anglicko, Švajčiarsko, Nemecko, Fínsko, Švédsko, Poľsko i napríklad Česká republika. V dňoch 1. a 2. septembra ich spozná vďaka Medzinárodným leteckým dňom aj Slovensko. Na SIAF 2018 smerujú aj piloti na krídlach Jordánskych kráľovských sokolov - Royal Jordanian Falcons.

Kto sú Royal Jordanian Falcons?

Národná letecká akrobatická skupina bola podľa oficiálneho webu rifalcons.com vytvorená v roku 1976 z iniciatívy Jeho Veličenstva, zosnulého kráľa Husseina Bin Talala. Členovia tímu si svojimi vystúpeniami získali medzinárodné uznanie za presnosť, profesionálnosť a atraktivitu letových manévrov. Ich vystúpenia nielenže predstavujú vysokú úroveň jordánskeho letectva, ale sú aj špecifickým prínosom pre prezentáciu Jordánska, propagáciu svojho národa a krajiny vo svete. Ich novou domácou základňou sa nedávno stalo medzinárodné letisko Aqaba (oblasť Červeného mora). Zámerom tohto presunu bolo napomôcť rozvoju turizmu a prílivu investícií. Slovenským fanúšikom sa predstavia na nových strojoch  Extra – 330 LX.

 

História skupiny

Skupina začala svoje letecké vystúpenia najskôr len s dvomi lietadlami Pitts Special-S2A, neskôr pribudlo tretie – išlo  teda o trojčlenný akrobatický roj. V roku 1982 skupinu doplnili ďalšie štyri stroje Pitts Special-S2S . V tejto zostave (7x Pitts Special-S2A, S) pôsobili aj počas svojich exhibičných vystúpení v štátoch USA. V roku 1992 dochádza k ďalšej výmene strojového parku - skupina dostáva 5 lietadiel Extra -300, ktoré boli v roku 2007 nahradené zdokonalenou Extrou-300L. Najnovšia avizovaná výmena lietadiel prináša v tomto roku do skupiny stroje Extra-330LX, a to dokonca v novej „kráľovskej“ farebnej úprave.

Charakteristika letového vystúpenia

Skupinový súvrat - efektná súvratová zatáčka na vrchole stúpavého manévru, výkrut „všetci naraz“, zatáčka vedených proti sebe, rozchod skupiny v strmhlavom lete... To je len  malý výber toho, čo nás na ich vystúpení zaujalo. Veď posúďte sami: promo video dostupné na www.rjfalcons.com.

Na čo sa môžete tešiť?

Na nové lietadlá i letový program. Tešíme sa na Vás všetkých a na našu premiérovú účasť na letisku Sliač v dňoch 1. a 2. septembra 2018,“ potvrdil nám e-mailom administrátor skupiny.

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore