Starý elegán Spitfire na SIAF 2017 v novom kabáte

Supermarine Spitfire sa spája s kráľovským letectvom Veľkej Británie (Royal Air Force - RAF), ktoré používalo tento stroj počas druhej svetovej vojny.

Spitfire spolu s lietadlom Hawker Hurricane tvorili základ britského stíhacieho letectva počas bitky o Britániu (the Battle of Britain). Spitfire bol jedným z najlepších stíhacích strojov svojich čias. Jeho tvorcom bol známy a vynikajúci letecký konštruktér Reginald J. Mitchell.

Britské ministerstvo letectva žiadalo lietadlo modernej koncepcie poháňané motorom Rolls-Royce Goshawk II. Do súťaže o typ, ktorý bol špecifikovaný ako F.7/30, sa zapojili všetky významné letecké spoločnosti v Británii a tiež malá firma Supermarine. Tá odštartovala vývoj svojej prvej stíhačky v roku 1931. O pár rokov neskôr už vyrábala lietadlá pre potreby Royal Air Force. Prototyp Supermarine Type 300 dokončili 18. februára 1936 a vzlietol 6. marca toho istého roku. Po menších úpravách prototypu prišla v júni 1936 objednávka prvej série. Išlo o 310 kusov pod názvom Spitfire. Celkovo bolo vyrobených 2500 strojov rôznych variantov s mnohými modifikáciami, ktoré sa od seba líšili motormi, výzbrojou či výstrojom. Dokonca existovala aj námorná verzia Supermarine Seafire určená pre operácie z lietadlových lodí. Spitfire slúžil aj vo väčšine spojeneckých letectiev.

Na lietadle Spitfire lietal aj jeden z najvýznamnejších československých pilotov generálmajor Otto Smik. Meno niekdajšieho veliteľa 127. britskej stíhacej perute nesie aj Letecká základňa Sliač, kde sa nachádza i jeho busta dotvorená krídlom najslávnejšieho stíhacieho lietadla druhej svetovej vojny.

 Pán Stephen Stead, majiteľ lietadla Spitfire LF Mk.XVIe, ktoré priletí na SIAF 2017, tak trocha symbolicky zvolil pre svoje lietadlo na tento rok novú povrchovú úpravu - podobu stroja F/Lt. Otta Smika, s ktorým lietal počas svojho velenia 127. britskej peruti. Nový kabát dostalo lietadlo v apríli tohto roku a my sa budeme tešiť spoločne s vami na dynamickú letovú ukážku, ktorú nám predvedie testovací pilot Dan Griffith.

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore