Španieli a ich EF-18M Hornet: Pripravte sa na premiéru

Ja osobne hodnotím lietadlo EF-18M ako vynikajúce pri manévroch na malých rýchlostiach a veľkých uhloch nábehu.“

Juan F. Herrera

Prvé španielske sólo na Sliači

Po mimoriadnom úspechu akrobatickej skupiny Patrula Águila, ktorá na minuloročných leteckých dňoch získala Best Display Smik Trophy, sa Španielsko premiérovo predstaví na SIAF 2017 so sólovou akrobaciou na lietadle EF-18M Hornet. Patrí 15. stíhaciemu leteckému krídlu Ala de Caza 15, Zaragoza-Valenzuela a svoje umenie na ňom predvedie kapitán Juan F. Herrera, ktorého bude na Slovensko sprevádzať náhradník Jorge Peña Agulló.

Ejército del Aire majú európsky primát

Španielske vzdušné sily (Ejército del Aire – Vzdušná armáda) si Hornety objednali ako prvý európsky zákazník, keď v 80. rokoch minulého storočia potrebovali nahradiť dosluhujúce lietadlá Phantom F-4. V decembri roku 1982 oznámili, že plánujú objednať 12 lietadiel s dvojitým riadením (pre vývozné a kontrolné lety s inštruktorom) a 72 sólových lietadiel, ktorých počet neskôr zredukovali na 60. Španielske Hornety nesú označenie EF-18A/B (A – sólo, B – dvojité riadenie), kde písmeno E znamená España, teda Španielsko. A aby sme boli úplní: Najnovšie modernizované verzie týchto lietadiel majú označenie M, preto je kompletný názov EF-18M.

Akékoľvek poveternostné podmienky

Španielske Hornety majú za sebou operácie pod velením NATO v Kosove, bombardovacie útoky Aliancie v roku 1999 aj dohľad nad bezletovou zónou v Líbyi v roku 2011. Používajú sa ako stíhače, v menšej miere aj ako stíhacie bombardéry pri útokoch na pozemné ciele vo dne i v noci a za všetkých poveternostných podmienok. Verme, že úplne ideálne podmienky budú môcť využiť 26. - 27. augusta 2017 na Sliači. 

Fotografie: www.ejercitodelaire.mde.es

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore