REKORDNÁ ÚČASŤ VZDUŠNÝCH SÍL AČR NA SIAF 2017

     Stalo sa už dobrou tradíciou, že na Medzinárodných leteckých dňoch každoročne vítame účastníkov zo susedného Česka - príslušníkov Vzdušných síl AČR. Ani tohtoročný SIAF nebude výnimkou. Výnimočné však bude prisľúbené, takpovediac rekordné množstvo českých letcov a ich leteckej techniky. Čo teda predvedú príslušníci AČR v dňoch 26. - 27. augusta na Sliači?

JAS-39 Gripen

     Gripen na sliačskom nebi sa stáva pomaly samozrejmosťou - zatiaľ však iba počas leteckých dní či medzinárodných vojenských cvičení. Na SIAF 2017 sa predvedie v letovej aj pozemnej ukážke. Tamtamy - odborné i laické - už niekoľko rokov signalizujú, že toto lietadlo by mohlo nahradiť končiace MiG-y 29 v slovenských vzdušných silách. O  kvalitách Gripenu nás počas minulých ročníkov leteckých dní presviedčali display piloti zo Švédska, ale hlavne Martin Špaček, display pilot Vzdušných síl AČR. Podľa našich informácií by však malo dôjsť k „striedaniu stráží“ a český Gripen by mal na SIAF 2017 predviesť nástupca M. Špačka v display tíme Ivo Kardoš. Nechajme sa prekvapiť. Rozhodne to ale bude kvalitná letová ukážka, ktorá poteší laickú i odbornú verejnosť.

Vrtuľník Mi-24/35

     Českí letci tradične predvedú aj vrtuľník Mi-24/35, ale netradične aj v letovej ukážke. Tu si určite prídu na svoje všetci fanúšikovia a pamätníci, ktorí si ešte spomenú na slovenský vojenský display tím a na pilotné umenie napríklad Ľuda (Bobbyho) Polláka, Mariána Kuklicu, Jula Poslucha alebo aj súčasného veliteľa Vzdušných síl OS SR generálmajora Ing. Miroslava Korbu. Veríme, že vystúpenie českého display pilota Michala Bystřičana bude patriť do kategórie NAJ.

Pre fajnšmekrov vrtuľník Mi-171Š SOF2

     Tento transportný vrtuľník bol modernizovaný v podniku LOM Praha v rámci programu SOF2 so zameraním na získanie schopností potrebných pri leteckej podpore špeciálnych síl Armády ČR, konkrétne pre jednotku SOATU (Special Operations Air Task Unit), ktorú tvorí prevažne personál a technika 222. vrtuľníkovej letky v Náměšti nad Oslavou.

     Nové vybavenie a výzbroj zahŕňajú okrem iného i elektrooptický pozorovací systém FLIR Star Safire III, meteorologický radar Rockwell Collins TWR-850, guľomety PKM kalibru 7,62, novú balistickú ochranu a nové vnútorné prídavné palivové nádrže IATFS (Internal Auxiliary Fuel Tank System).

Lietadlo L-159 ALCA

     Čo povedať k tomuto nasledovníkovi populárneho Albatrosa? Snáď len toľko, že je to niečo ako česká národná značka a vývozný artikel. O tom svedčí napríklad skutočnosť, že v roku 2016 sa príslušníci vzdušných síl AČR (212. taktická letka) zapojili do výcviku pilotov a personálu irackého letectva, ktoré v Českej republike zakúpilo celkom 15 lietadiel tohto typu.

     212. taktická letka má vo výzbroji 16 jednomiestnych ľahkých bojových lietadiel L-159 ALCA, s ktorými plní úlohy ochrany vzdušného priestoru, ale najmä úlohy priamej podpory pozemných síl CAS (Close Air Support).

CASA C-295M  CL-601 Challenger

     Aby všetky spomenuté stroje Armády Českej republiky mohli na Sliači lietať, bude sa treba postarať o ich prípravu a údržbu na zemi. Personál a potrebný materiál i tento rok prepravia letecky, a to na transportných lietadlách CASA C-295M  CL-601 Challenger.

     Takto sľubne teda vyzerá zostava výpravy Vzdušných síl AČR na SIAF 2017. Urobte si krásny víkend - navštívte letisko Sliač v dňoch 26. - 27. augusta a presvedčte sa na vlastné oči, že naši českí susedia sa majú v letectve čím pochváliť.

Fotografie: www.acr.army.cz

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore