KRILA OLUJE (KRÍDLA BÚRKY) NAD SLIAČOM

Všetci veríme, že počas leteckých dní SIAF 2017 počasie ukáže svoju krajšiu tvár. Napriek tomu nás určite potešia Krídla búrky nad letiskom Sliač. Priaznivci letectva vedia, že ide o chorvátsku akrobatickú skupinu na lietadlách Pilatus PC-9M. Po prvýkrát sa oficiálne predstavila verejnosti v roku 2005 a odvtedy až do dnešných dní lietalo v skupine na rôznych pozíciách celkom 16 pilotov.

Kto sú Krila Oluje

Členmi skupiny sú piloti-inštruktori  93. vojenskej leteckej základne Zemunik. Rovnako, ako to bolo aj u našej akrobatickej skupiny Biele Albatrosy, piloti z Krila Oluje sa  primárne venujú svojmu povolaniu - výcviku nových pilotov - a akrobatické lietanie je pre nich “len” akýmsi koníčkom. Napriek tomu rozhodne stoja za zhliadnutie. Každoročne sú ozdobou leteckých dní doma i v zahraničí. Dôkazom je napríklad ich vlaňajší úspech na Air Tatoo v anglickom Fairforde, kde skupina získala cenu King Hussein Memorial Sword za najlepšiu letovú ukážku, pričom išlo o debut skupiny na tejto prestížnej svetovej leteckej šou.

Skupina má za sebou aj náročnejšie obdobie. V marci 2015 všetci šiesti piloti požiadali o uvoľnenie z aktívnej služby, čím vlastne „zlikvidovali“ skupinu krátko pred 10. výročím jej vzniku. Zlé mediálne jazyky tvrdili, že piloti dostali z Kataru ponuku, ktorá sa neodmieta. Skupinu ako takú to však nepoložilo a my sa spoločne s vami budeme tešiť na ich vystúpenie na letisku Sliač v dňoch 26. - 27. augusta 2017 pod taktovkou nového lídra skupiny, ktorým je

nadporučík Darko BELANČIĆ.

Fotogaléria: www.morh.hr

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore