Gripen na SIAF bude pilotovať jeden z najlepších display pilotov na svete!

Divákov čaká na medzinárodných leteckých dňoch SIAF veľmi zaujímavý a nabitý program. Jedným z vrcholov celej show bude náročná letecká zostava, s ktorou sa ukáže špičkový český armádny pilot, kapitán Ivo Kardoš. Predvedie nadzvukové lietadlo JAS-39 Gripen.

Kapitán Kardoš je čerstvým držiteľom možno najcennejšieho zahraničného ocenenia medzi display pilotmi. Tento rok sa mu totiž podarilo zvíťaziť v svetovej konkurencii na jednej z najväčších svetových air show Royal International Air Tattoo, a to aj napriek tomu, že je predvádzacím pilotom iba od minulého roka. Medzinárodná konkurencia, medzi ktorou sa presadil, zahŕňala 60 pilotov z celého sveta. Výborné letecké schopnosti potvrdil ďalej na leteckej prehliadke v anglickom Yeoviltone, kde sa mu s lietadlom JAS-39 Gripen podarilo získať ďalšiu prestížnu cenu.

O tom, aké to je zastávať úlohu predvádzacieho pilota nadzvukového lietadla, sme sa porozprávali s kapitánom Ivo Kardošom.

V čom spočíva úloha display pilota?

Hlavnou úlohou display pilota je na leteckých prehliadkach reprezentovať České vzdušné sily a prezentovať schopnosti predvádzaného lietadla aj pilota.

Môže sa display pilotom stať ktokoľvek z pilotov Gripenu, alebo musí uchádzač spĺňať určité podmienky, prejsť špeciálnym výcvikom atp.?

Predvádzací pilot je vybratý z radov pilotov letky, pričom vzdušné sily disponujú vždy len jedným display pilotom pre daný typ lietadla. Táto prestížna pozícia je spravidla obsadzovaná na tri roky, a to najmä s ohľadom na bezpečnosť. Predvádzací pilot musí mať jednak určitú skúsenosť s daným typem lietadla a tiež musí byť odoporúčaný nadriadenými. Prvému vystúpeniu v danom roku predchádza certifikácia, počas ktorej musí pilot preukázať pred zvláštnou komisiou, že je schopný svoju ukážku predviesť podľa predpísaných noriem.

Čo sa týka leteckej zostavy, ktorú predvádzate, jedná sa o Vami vymyslenú zostavu, alebo se na výbere jednotlivých prvkov podieľa viac ľudí?

Väčšina prvkov leteckej zostavy je prevzatá od predvádzacích pilotov, ktorí túto funkciu zastávali predo mnou. Celá zostava je výberom skutočne len toho najlepšieho, takže všetky prvky sú náročné a ich nacvičenie nie je úplne jednoduché. Pred každou air show je na mne, aby som nadviazal na skvelé výkony mojich predchodcov a potvrdil to najlepšie meno, ktoré ukážka českého Gripenu vždy na leteckých dňoch má.

Samostatný popis fotografie

Príslušníci Vzdušných síl Armády Českej republiky s lietadlami JAS-39 Gripen sa zúčastnili cvičenia NATO Tiger Meet 2017 vo francúzskom Landivisiau. V súťaži o nejlepšiu kamufláž lietadla sa českému vlajkovému lietadlu JAS-39 Gripen s tygrím motívom podarilo obsadiť krásne druhé miesto.

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore