Energia dobrovoľníctva robí SIAF ešte prístupnejším

Ak vieme časť nášho voľného času venovať niekomu inému, tak pocit, ktorý za to dostaneme späť, ďaleko prevyšuje energiu, čo sme do svojej pomoci vložili,“ hovorí Dominik Brichta, diplomatický tajomník veľvyslanectva Zvrchovaného Maltézskeho rádu v SR. Dobrovoľníci Maltézskej pomoci sa aj počas tohto ročníka SIAF postarajú nielen o zdravotne ťažko postihnutých.

Sektor s pomocnými rukami

Pomôcť do kokpitu lietadla návštevníkom na vozíčku, umožniť starším alebo vyčerpaným ľuďom poležať si v tieni, rozdať okolo 4-tisíc pohárov s vodou, poradiť, kde sa nachádza miesto pre osvieženie. Aj o to sa počas minulého ročníka SIAF staralo 15 dobrovoľníkov Maltézskej pomoci Slovensko (MPS). Tento raz ich bude ešte viac. „Maltézska pomoc, ktorá je oficiálnou výkonnou organizáciou Maltézskeho rádu na Slovensku, je známa svojou službou akýmkoľvek ľuďom v núdzi. Naši dobrovoľníci a zdravotníci v mnohých krajinách často pomáhajú pri takýchto podujatiach – cirkevných aj svetských. Zároveň si dávame pozor na to, aby subjekty, ktoré takéto verejné akcie vykonávajú, boli v súlade s našimi hodnotami. Letecké dni boli veľmi dobrou skúsenosťou, ľudia boli veľmi vďační a prirodzene sa zaujímali o to, čo vlastne robíme a čo je to Maltézsky rád,“ hodnotí Dominik Brichta.

Symbol špitálnych a humanitárnych akcií na celom svete

Na rozdiel napríklad od Maďarska, kde je najväčšou charitatívnou organizáciou s tisíckou zamestnancov, nemá Maltézska pomoc na Slovensku takú tradíciu a mnohí ľudia o jej existencii nevedia. Azda aj preto jej znak, biely osemramenný kríž na červenom podklade, návštevníci leteckých dní často považujú za symbol lekárskej pomoci. „Usporiadatelia SIAF majú zdravotnícku pomoc veľmi dobre vyriešenú cez iné organizácie. Ale keď sa niekto nachádza v blízkosti nášho stanu, nezaujíma ho, či je to oficiálne stanovisko poskytovania lekárskej pomoci, alebo nie. Preto uvažujeme, že v tomto roku zoberieme so sebou aj jedného alebo dvoch zdravotníkov, ak by bolo treba poslúžiť aj takýmto spôsobom do príchodu oficiálnych poskytovateľov lekárskej služby.“

Pomoc je dôležitá deň čo deň

Podstata činnosti Maltézskej pomoci Slovensko spočíva v každodenných projektoch, ako sú napríklad rozvoz stoviek obedov mesačne sociálne znevýhodneným seniorom v Bratislave či projekty v rómskych osadách. „Všetci naši dobrovoľníci sú dobrovoľníkmi v pravom zmysle slova. Vykonávajú svoje civilné povolania – sú medzi nimi ekonómovia, lekári, advokáti, ale aj študenti. Ktokoľvek, kto bude mať záujem dozvedieť sa o dobrovoľníctve viac, bude mať na MLD SIAF 2017 veľmi dobrú príležitosť, lebo mu o tom porozprávajú ľudia, ktorí to naozaj priamo vykonávajú,“ uzatvára Dominik Brichta.

Viac o Maltézskej pomoci Slovensko: http://www.orderofmalta.sk/o-maltezskej-pomoci/

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore