Lahôdka pre fanúšikov leteckej histórie

Aké by to boli Medzinárodné letecké dni SIAF 2015 bez historických lietadiel...? Niekoľko kúskov nebude chýbať ani na jubilejnom piatom ročníku najprestížnejšej leteckej udalosti na Slovensku. Počas posledného augustového víkendu 29. – 30. augusta budú môcť všetci fanúšikovia historických lietadiel obdivovať vojenský stroj Avia B-33. Chýbať nebude ani replika legendy menom Supermarine Spitfire z Českej republiky.

Unikátny stroj československej výroby - Avia B-33

Vojenské lietadlo Avia-B33 bolo vyrábané podľa sovietskej licencie lietadla typu Iľjušin Il-10. Koncom roku 1950 boli do Československa importované prvé originály Il-10 a celkom bolo dodaných asi 80 kusov. V roku 1951 prevzal licenciu československý závod Avia, ktorý v rokoch 1951-1955 vyprodukoval takmer 1200 kusov lietadiel pod označením Avia B-33 a CB-33. Posledný evidovaný let tohto lietadla v Československu vykonala posádka Š. Antala a J. Máje, 26. apríla 1962. Z unikátneho stroja československej výroby sa zachovali len tri exempláre. Jedno je vo Vojenskom múzeu v Krakove a ďalšie v pražskom Leteckom múzeu Kbely.

Tretím exemplárom je práve stroj, ktorý budete môcť vidieť v rámci programu leteckej šou SIAF 2015. Pochádza z pamätného miesta bojov 2. svetovej vojny v Nižnom Komárniku. Lietadlo bolo vo veľmi zlom technickom stave a do dnešnej podoby ho dokázali uviesť nadšenci – príslušníci ozbrojených síl ASR a leteckého krídla v Prešove. Podľa vyjadrenia riaditeľa VHÚ Bratislava plk. Miloslava Čaploviča, ide o unikát a raritu, pretože z troch dochovaných Iľjušinov je to najviac zachovalý exemplár.

Foto: Miroslav Čaplovič

Elegantná legenda menom Spitfire

Z Českej republiky príde verná kópia, replika legendárneho lietadla Spitfire. Lietadlo Supermarine Spitfire sa spája s kráľovským letectvom Veľkej Británie (Royal Air Force - RAF), ktoré používalo tento stroj počas druhej svetovej vojny. Lietal na ňom aj jeden z najvýznamnejších československých pilotov, generálmajor Otto Smik. Meno niekdajšieho veliteľa 127. britskej stíhacej perute nesie aj Letecká základňa Sliač, kde sa nachádza i jeho busta dotvorená leteckým krídlom najslávnejšieho stíhacieho lietadla druhej svetovej vojny.       

Foto: Czech Spitfire Club

 

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore