200 dní do najväčšieho leteckého sviatku - štartujeme MLD SIAF 2015

Sú najväčším leteckým podujatím na Slovensku. Lákajú pozornosť desiatok tisícok domácich a zahraničných milovníkov letectva, odborníkov či laikov, rodiny s deťmi. Stali sa vyhľadávaným spoločenským podujatím s vysokým kreditom. Podujatím, ktoré zviditeľňuje stredoslovenský región, a ktoré sa už dávno stalo pojmom v Európe – Medzinárodné letecké dni, Slovak International Air Fest.

Medzinárodné letecké dni oslávia už svoje 5. narodeniny

Počas dvoch dní 29. – 30. augusta 2015 sa stane Letisko Sliač a Letecká základňa Sliač opäť dejiskom prestížnej leteckej udalosti. Tento rok si vďaka leteckým dňom pripomenieme hneď niekoľko dôležitých a významných výročí – 71. výročie Slovenského národného povstania, 70. rokov od ukončenia druhej svetovej vojny a Deň Ústavy SR. „Pre nás organizátorov, bude veľkou oslavou 5. výročie Medzinárodných leteckých dní, ktoré sme ako novú tradíciu po prvýkrát zorganizovali v roku 2011. Pri príležitosti MLD SIAF 2015 oslávi hlavný organizátor Slovenská letecká agentúra už svoje desiate narodeniny," hovorí Hubert Štoksa, riaditeľ MLD SIAF.

19 pozvaných krajín

Hlavný programový partner Ministerstvo obrany SR a organizátori MLD SIAF začali s prípravami ročníka 2015 už začiatkom októbra 2014, kedy boli z úrovne veliteľa Vzdušných síl Ozbrojených síl SR odoslané pozvánky do 19 krajín – Belgicko, Česko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Izrael, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko, Turecko, Ukrajina, Veľká Británia, USA + NATO.

Best Display Smik Trophy

Umenie pilotov a krásu strojov ocenia aj tento rok odborníci, ktorí v závere leteckých dní rozhodnú o víťazovi putovnej a hlavnej ceny Best Display Smik Trophy. Tá je už tradične synonymom víťazstva a nesie meno pilota bojujúceho pod krídlami Royal Air Force – Otta Smika. Prvýkrát ju organizátori udelili v roku 2012. Vtedy ju získala legendárna talianska akrobatická skupina Frecce Tricolori. O rok neskôr si cenu za úžasné výkony prevzal švédsky pilot na stíhačke JAS 39 Gripen. V rámci MLD SIAF 2014 si putovnú cenu za najlepšiu leteckú ukážku odniesol pilot najpredávanejšieho vojenského dopravného lietadla novej generácie stredného doletu C-27J Spartan z dielne spoločnosti Alenia Aermacchi.Národná cena letectva v predvečer MLD SIAF 2015

Aj tento rok by organizátori radi pokračovali v novej založenej tradícii „Zlaté krídla, Národná cena letectva Slovenskej republiky". Anketa má každý rok zviditeľňovať a oceňovať významné osobnosti, projekty, spoločnosti či inštitúcie slovenského leteckého života. V rámci minulého ročníka MLD SIAF sa  29. augusta 2014 v Štátnej opere v Banskej Bystrici odovzdali ocenenia v šiestich kategóriách – Športové letectvo SR, Veda/ Výskum/ Vzdelávanie, Letecký priemysel SR, Letectvo silových zložiek SR, Civilné letectvo SR, v neposlednom rade Cena za celoživotné dielo – Sieň slávy.

Rok 2015 významný aj vďaka konferencii NATO

Slovenská letecká agentúra bude na jeseň 2015 spoluorganizátorom Medzinárodnej konferencie IMASC, ktorá bude zameraná na vyhodnocovanie a plánovanie leteckých dní s účasťou vojenskej techniky NATO v Európe. „Všetci zúčastnení si navzájom vymenia skúsenosti, ktoré nadobudli pri organizovaní leteckých dní. Druhá časť konferencie bude riešiť plánovanie účasti vojenskej leteckej techniky jednotlivých krajín pre letecké dni v nasledujúcom roku," objasňuje Milan Konvičný, výkonný riaditeľ a projektový manažér MLD SIAF.

 

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore