Najväčší medzinárodný sviatok letectva na Slovensku

Letecké dni sú pre všetkých aktérov jedinečnou príležitosťou predstaviť svoje umenie vo vzduchu a krásu leteckej techniky na zemi. MLD SIAF sa stali na Slovensku rešpektovaným podujatím, najväčším svojho druhu. Hlavným organizátorom podujatia je Slovenská letecká agentúra, programovým partnerom je Ministerstvo obrany SR. V nadväznosti na úspešnú sériu predchádzajúcich ročníkov sa už štvrtýkrát otvoria brány Leteckej základne Sliač. Letci, piloti, technici a členovia leteckých tímov z 13 štátov sveta sa s divákmi na sliačskom letisku stretnú v dňoch 30. – 31. augusta 2014. Organizátori opäť očakávajú návštevnosť atakujúcu hranicu stotisíc ľudí.

SIAF sa teší obrovskej pozornosti odbornej i laickej verejnosti doma aj v zahraničí. Letecké dni sú spojené s pripomenutím si najvýznamnejšej udalosti v dejinách Slovákov – s oslavou Slovenského národného povstania. Medzinárodné letecké dni na Sliači sa vyprofilovali na najväčšie podujatie organizované na Slovensku. Pre nás, organizátorov, je to záväzok a za celý prípravný a realizačný štáb môžem sľúbiť, že urobíme všetko, aby sme udržali vysoko nastavenú latku," konštatuje riaditeľ MLD SIAF 2014 a riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry Hubert Štoksa

Kto sa predstaví

Vzdušné sily českej armády, holandský Demo team, Očovskí Bačovia, Taliansko a jeho najpredávanejšie vojenské dopravné lietadlo Spartan, akrobatické Baltické včely, rýchlostný súboj lietadla L-39 Albatros s autom Ariel Atom, Škandinávska letecká šou, RetroSky Team zo Slovenska, vzdušné sily z Maďarska, legendárny Zoltán Veres, Bielo-červené Iskry z Poľska, Flying Bulls Aerobatics Team z Čiech, zástupcovia Kráľovských vzdušných síl z Veľkej Británie, „divoké lasice" tureckých vzdušných síl... to je základná ponuka tohtoročných leteckých dní. Dva dni na Sliači však budú nabité atraktívnym programom, ktorý má ambíciu prilákať znalcov letectva, ale aj rodiny s deťmi.

Slovenská špička

Veľkým lákadlom je každý rok aj prezentácia domácich. Slovenské vzdušné sily ponúknu na SIAF-e 2014 bohatý program. Hlavným bodom bude sólo vystúpenie lietadla a prezentácia leteckého umenia pilota MiG-29 Fulcrum. Tento rok sa v pozícii solo display pilota predstaví major Martin "MAT" Kuterka, pre ktorého je to prvá sezóna, kedy prezentuje lietadlo MiG-29 na verejnosti. "Práca vo vzdušných silách je kolektívna, a ani výsledky, ktoré piloti dosahujú by nebolo možné docieliť bez podporného personálu či už technikov lietadiel, riadiacich letovej prevádzky a zabezpečujúceho personálu. Všetci príslušníci vzdušných síl majú svoj podiel na výslednom efekte leteckých dní , za čo im ďakujem. Zároveň sa chcem poďakovať všetkým zahraničným účastníkom SIAF 2014, ktorí prijali pozvanie a obohatia tak program leteckých dní leteckými a statickými ukážkami," hovorí brigádny generál Ing. Miroslav KORBA, veliteľ Vzdušných síl OS SR.

Pre rodiny s deťmi

Najväčšia letecká udalosť roka sa každoročne spája aj s končiacimi sa prázdninami. Dobré skúsenosti z minulých rokov  boli dôvodom, že aj teraz si deti v areáli letiska Sliač  budú môcť vyskúšať množstvo atrakcií. Pre najmenších návštevníkov SIAF-u bude k dispozícii svet zábavy s BCF, farebný svet s Kofolou, dobrodružstvo s Algidou, ale aj Xbox fan arénu s Microsoftom. Rodiny s deťmi určite privítajú veľký fun park so skákacími hradmi a šmýkačkami, jednou z najväčších atrakcií bude iste hangár plný hracích konzol Xbox 360. Samozrejmosťou je maľovanie na tvár, cirkusové šapitó či jazda na jednokolke.

Best display Smik Trophy

Súťaž o prestížny titul vyhlasujú organizátori SIAF 2014 aj tento rok. Piloti budú bojovať o hlavnú cenu - Best display Smik Trophy. Ide o putovnú cenu za najlepšiu letovú ukážku MLD SIAF 2014. V závere leteckých dní sa bude udeľovať aj  Cena veliteľa Vzdušných síl OS SR za najlepšiu vojenskú letovú ukážku; Cena Slovenskej leteckej agentúry za najlepšiu letovú ukážku civilného a športového letectva; Cena letového riaditeľa MLD SIAF 2014  za technicky najprecíznejšie zvládnutú letovú ukážku.

Doprava na letisko

Najjednoduchšou možnosťou ako sa zúčastniť na SIAF 2014 a vyhnúť sa dopravným komplikáciám, je využiť autobusovú linku SIAF 2014. Premávať bude  v pravidelných intervaloch zo zastávky, ktorá sa nachádza v blízkosti železničnej stanice v Banskej Bystrici (nástupište MHD č. 2) a na autobusovej stanici vo Zvolene (nástupište č. 13). Linka SIAF 2014 zo smeru Banská Bystrica dopraví návštevníkov priamo k bráne letiska a bude spoplatnená. Linka SIAF 2014 zo smeru Zvolen  dopraví cestujúcich na autobusovú zástavku Mestský úrad Sliač (linka je spoplatnená) odkiaľ sa presunú cca 50 m peši na zástavku kostol Sliač a bezplatne sa dostanú až k bráne letiska. Kyvadlová doprava bude premávať od Parkoviska III. k bráne č. 3 a späť, pričom je určená pre návštevníkov, ktorí použijú na parkovanie vozidiel Parkovisko III. a Parkovisko IV. Premávať bude podľa potreby. Parkovanie aj kyvadlová doprava sú zadarmo

Osoby so zdravotným postihnutím

Pre osoby zdravotne ťažko postihnuté je vymedzený priestor v diváckej zóne pri zábranách. Organizátori zároveň zabezpečili bezbariérový prístup k lietadlu L-39. Pre osoby zdravotne ťažko postihnuté sú pripravené bezbariérové sociálne zariadenia. Nie všetky časti letiska Sliač, na ktorých je povolený pohyb návštevníkov, sú na spevnených plochách. Odporúčame preto, aby osoby zdravotne ťažko postihnuté prišli na SIAF 2014 so sprievodom. Označené motorové vozidlá prevážajúce osobu so zdravotným postihnutím, môžu využiť vyhradené parkovisko oproti vstupu do Letiska Sliač, a.s.. Na parkovisko sa dostanete po ceste I/69 od Banskej Bystrice aj od Zvolena.

Protipožiarne opatrenia

Na každom parkovisku sú asistenčné požiarne hliadky. Z dôvodu zabezpečenia parkovísk pred požiarom sa rieši aj hasičské vozidlo s obsluhou. Parkovacie plochy budú upravené, aby sa minimalizovalo  riziko vzniku požiaru od výfukového systému.

Rádio SIAF – 107,3 MHz

Počas leteckých dní bude Rádio SIAF  od 7:00 – 20:00 informovať o dopravnej situácii na  jednotlivých príjazdových smeroch. Hlavným komentátorom bude bývalý profesionálny vojak, ktorý sa v súčasnosti podieľa aj na príprave armádneho magazínu Profesionál, Miro Minár. V štúdiu Rádia SIAF sa vystriedajú slovenskí bojoví piloti a iní zaujímaví hostia.

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore