S čím zavítajú na SIAF 2013 naši severní susedia?

Naši severní susedia patria medzi tradičných aktérov najprestížnejšieho leteckého sviatku u nás. Vlani reprezentovali Poľskú republiku profesionáli skupiny ORLIK, ktorí sa k nám opakovane  vrátili, pričom v roku  2008 nechýbali na Národných leteckých dňoch v Piešťanoch či na Medzinárodných leteckých dňoch SIAD 2002 v Bratislave.  Čo pre milovníkov lietania pripravili Poliaci v tomto roku?

Nadzvukové bojové lietadlo Su-22

Poľské letectvo sa bude na Medzinárodných leteckých dňoch na Sliači prezentovať  dvojicou  nadzvukových bojových lietadiel Su-22.  Počas leteckých dní tak  budeme mať jedinečnú šancu vidieť letové ukážky týchto nadzvukových stíhacích bombardérov nad sliačskym letiskom. V rámci štátov Severoatlantickej aliancie je práve poľské letectvo jediným prevádzkovateľom  Su-22. Poliaci obnovili letové ukážky tohto  unikátneho stroja len nedávno a v zahraničí sa neprezentujú často. Práve z tohto dôvodu by si žiaden nadšenec lietania nemal nechať ujsť príležitosť pozorovať stroje Su-22 priamo v akcii.

Su-22 poľského letectva  patrí medzi  posledné európske nadzvukové bojové lietadlá s meniteľnou geometriou krídel, ktoré sú zaradené do výzbroje letectva krajín NATO. Návštevníci SIAF 2013 sa tak môžu tešiť na fascinujúce divadlo na zemi i vo vzduchu.

Casa C-295M

Okrem nadzvukových bojových lietadiel sa budú Poliaci na SIAF 2013 prezentovať aj dvojmotorovým  turbovrtuľovým taktickým transportným lietadlom pre krátke a stredné vzdialenosti  na prepravu osôb a materiálu – CASA 295M. Toto lietadlo je možné veľmi rýchlo upraviť pre leteckú prepravu, prípadne na evakuáciu zranených a chorých  na 24 nosidlách s odborným lekárskym sprievodom.

Maximálny dolet stroja presahuje 5,5 tis.  km, je schopný operovať i z nezpevnených plôch a je vybavený systémom pasívnej a aktívnej  ochrany. V prepravnom priestore s celkovým objemom 46,9 m3 je možné prepravovať náklad na paletách s hmotnosťou až 9,25 ton – s týmto nákladom preletí 1200  km. S nákladom 6000 kg je  taktický dolet lietadla cca  3900  km.

 

Pozrite si vedeovizitku poľských účastníkov Medzinárodných leteckých dní 2013.

 

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore