Návrat španielskeho národného tímu Patrulla Águila na Slovensko

Orlia hliadka – aj tak by sa dal voľne preložiť názov španielskej akrobatickej skupiny  Patrulla Águila, ktorá  má všetky predpoklady stať sa jedným z hlavných lákadiel a zároveň ozdobou Medzinárodných leteckých dní SIAF 2013. Slovensko navštívili už v roku 2002 v rámci Leteckých dní SIAD v Bratislave. Pýcha španielskych vzdušných síl prijala pozvanie hlavného programového partnera, MO SR, a na  prelome augusta a septembra predvedie na sliačskom nebi to najlepšie zo svojho majstrovstva.

Patrulla Áquila – tím leteckých akrobatov španielskych vzdušných síl má svoje domovské sídlo na leteckej základni  San Javier neďaleko La Manga v regióne Murcia. Akrobatická skupina lieta na strojoch  Casa C-101 Aviojets. Slávna sedmička je známa tým, že ako jediná používa žltý dym a ich formácie vo vzduchu sú jedinečné. Skupina vznikla 4. júla 1985.

Základy položili v  minulom storočí

Práve vtedy mala červeno-žlto-biela orlia hliadka  svoj prvý oficiálny tréning, pričom piloti boli vyberaní z radov učiteľov Vojenskej leteckej akadémie a lietali na nových strojoch Casa C-101 Aviojet. Už o desať dní neskôr sa skupina prezentovala svojím prvým oficiálnym vystúpením pred publikom. História akrobatického letectva siaha v Španielsku do 50-tych až 60-tych rokov minulého storočia,  kedy v krajine  pôsobili mnohé akrobatické tímy. Ich členovia položili základ dnešnej hviezdnej zostavy. Vtedajší piloti lietali na strojoch  T-6 Texan, F-86 Sabre či Mirage F-1.

Dnes patria vystúpenia pilotov španielskeho akrobatického tímu medzi vrcholy väčšiny svetových leteckých šou.  Ich prvým zahraničným publikom boli diváci v belgickom Koksijde, kde sa sedem strojov Casa C-101Aviojets  predviedlo rok po oficiálnom štarte tímu.

Mnohí majú tendenciu porovnávať španielsky tím Patrulla Áquila s talianskou formáciou Frecce Tricolori. Podľa niektorých sú Španieli na nebi ladnejší a predvádzajú akýsi balet v oblakoch, čo prispieva k atraktivite ich prezentácie. Na rozdiel od Talianov nie sú španielski piloti takpovediac zamestnancami akrobatickej skupiny na plný úväzok. Trénujú ako akrobatický tím väčšinou raz týždenne. Bez čoho sa však nezaobíde jediné vystúpenie španielskej sedmičky, je dym, ktorý stroje vypúšťajú vo farbách španielskej zástavy.

V roku 1986 získala Patrulla Áquila svoje šieste lietadlo, o tri roky neskôr pribudol siedmy stroj a v súčasnosti lieta skupina v sedemčlennej formácii, pričom majú k dispozícii ešte jedno voľné lietadlo. V roku 1994 začal tím v rámci svojich vystúpení používať žltý dym, ktorý prispieva k ich atraktivite a jedinečnosti. Casa C-101 Aviojet je lietadlo, ktoré používa španielska Akadémia vzdušných síl pri  príprave  španielskych pilotov.

Ak túžite vidieť ladnosť, krásu a južanský temperament španielskych leteckých akrobatov, nezabudnite prísť v termíne 31. august až 1.september 2013 na sliačske letisko. Ozdobou najočakávanejšej udalosti roka bude legendárna orlia hliadka, sedemčlenný španielsky tím Patrulla Aguila. SIAF 2013 spestrí nefalšovaný južanský temperament! 


Text: MP
Video: PP
Foto: http://patrullaaguila.defensa.gob.es/

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore