Na statike sa predstaví aj francúzsky Mirage F1 a nemecké lietadlo Panavia Tornádo

Medzinárodné letecké dni 2013, ktoré sa uskutočnia na Leteckej základni Sliač a Letisku Sliač, sa blížia rýchlosťou tornáda. Aj lietadlo s takýmto pomenovaním, Panavia Tornádo, sa predstaví návštevníkom leteckých dní na statickej ukážke. Nebude chýbať ani zastúpenie zo západnej Európy, odkiaľ priletí francúzsky Mirage F1.

Mirage F1 z Francúzska na Letisku Sliač

Niekdajšia spoločnosť Avions Marcel Dassault (v súčasnosti Dassault Aviation) začala koncom roka 1963 vývoj jednomiestneho stíhacieho lietadla, ktoré malo nahradiť typy lietadiel Mirage III. Pôvodné označenie nového stroja Mirage IIIF sa neskôr zmenilo na Mirage F1. Viacúčelové lietadlo presvedčilo svojimi kvalitami široké spektrum zákazníkov, ktorí ho majú vo výzbroji už takmer tri desaťročia. Vzniklo množstvo jeho verzií. Toto jednomiestne jednomotorové viacúčelové lietadlo, určené k prevádzke z pozemných základní, vzlietlo v roku 1966 a prvý stroj bol do výzbroje zaradený v roku 1973.

Zdroj: http://www.zap16.com

Nadzvukové lietadlá Mirage F.1 majú vďaka výkonnej pohonnej jednotke a dobrej aerodynamike draku veľmi dobré letové vlastnosti v celom rozsahu možných režimov letu. Lietadlá sa zúčastnili napríklad aj vojny v Perzskom zálive. Jednou z najviac medializovaných bojových akcií bolo v roku 1982 zostrelenie angolského lietadla MiG-21bis juhoafrickým lietadlom Mirage F.1CZ. Obdobie 90.tych rokov patrilo z hľadiska bojového nasadenia najmä francúzskym prieskumným modifikáciám, ktoré sa aktívne zúčastňovali na operáciách pri riešení balkánskeho konfliktu.

Panavia Tornádo

Dvojmotorové bojové lietadlo s meniteľnou geometriou krídel bolo vyvinuté firmou Panavia v spolupráci s Veľkou Britániou, Nemeckom a Talianskom. Prvýkrát vzlietlo 14. augusta 1974 s pilotom Paulom Milletom a Nilsom Meisterom. Pomenovanie „Tornádo" dostalo lietadlo na oficiálnom predstavení 21. septembra 1974 v Manchingu. Zúčastnilo sa bojov v rámci RAF, AMI (Talianske letectvo) a saudského letectva vo vojne v Zálive. Tornádo bolo vyrobené v troch hlavných verziách – útočná IDS, stíhacia ADV a prieskumná verzia ECR. Lietadlá majú výbornú manévrovateľnosť a považujú sa za najlepšie lietadlá na svete používané na hĺbkové nálety v každom počasí. Pre Tornádo je typické krídlo s meniteľnou šípovitosťou. Lietadlo môže niesť výzbroj až do celkovej hmotnosti 9 ton. Je symbolom európskeho útočného lietadla s prezývkou „lietajúci ťahúň", ktorý nechýbal pri žiadnom väčšom konflikte po konci studenej vojny a vždy bol v prvých radách útočných formácií spojeneckých síl.

Zdroj: © Nigel Pain http://www.airplane-pictures.net

 

Text: ZS

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore