Kráľovská letka na SIAF-e: F-16 Demo Team

Vyše 130 dní delí milovníkov letectva od najväčšieho leteckého sviatku na Slovensku – Medzinárodných  leteckých dní MLD SIAF 2013. V dňoch 31. augusta – 1. septembra zaplnia Leteckú základňu Sliač a Letisko Sliač špičkové tímy i jednotlivci, aby návštevníkom predviedli veľkú leteckú šou. Všetci fanúšikovia leteckej akrobacie sa už dnes môžu tešiť na F-16 Demo Team z Holandských kráľovských vzdušných síl (RNLAF).

Kapitán F-16 Demo Team

Jeden tím, jedna úloha." Tak znie motto účastníkov z Holandska. Skupina zložená z profesionálov pracuje spoločne tak, aby predvádzala na leteckom nebi bezchybné výkony vyhranené veľakrát do extrémov. F-16 Demo Team z Holandského kráľovského letectva má svoje domovské sídlo na Leteckej základni Volkel. F-16 Demo Team 2012-2013 sa skladá z 312. a 313. Letky. Tím tvorí display pilot, tréner, šesť technických špecialistov, tímový poradca, PR manažér a webmaster. Zaujímavosťou je, že kapitán Stefan "Stitch" Hutten lieta svoju prvú sezónu ako display F-16 Demo Team-u.

Samotná šou je zaujímavá tým, že všetky manévre sú prepojené plynulou spoločnou choreografiou a sú vykonávané v malých výškach. Počas vzdušného predstavenia je telo pilota F-16 Demo Team-u  vystavené obrovskému preťaženiu. Čo ich odlišuje od ostatných tímov je fakt, že sú zároveň aj prevádzkovými pracovníkmi letectva. Preto plnia nielen každodenné úlohy potrebné pre F-16 Demo Team, ale sú zároveň nasadzovaní do operácií po celom svete.

Pozrite si videoupútavku.

 

Text: MP
Video: PP
Foto: http://www.f16demoteam.nl/

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore