Južní susedia v zastúpení Maďarských vzdušných síl a majstra sveta v leteckej akrobacii Zoltána Veresa

Niekoľko desiatok dní nás delí od najväčšieho leteckého sviatku na Slovensku, Medzinárodných leteckých dní MLD SIAF 2013. Nad Leteckou základňou Sliač sa návštevníkom predvedie aj pýcha Maďarských vzdušných síl Jas 39 Gripena svoje akrobatické kúsky predvedie Zoltán Veres na lietadle EXTRA 300.

Premiéra display ukážky maďarského Gripenu

Lietadlá boli maďarskej armáde oficiálne odovzdané počas slávnostného ceremoniálu 30. marca 2006. Maďarsko sa týmto dňom stalo po Švédsku a Českej republike treťou krajinou, ktorá začala používať lietadlá tzv. štvrtej generácie - viacúčelové stíhacie Gripeny JAS-39C/D.

V plnej operačnej prevádzke maďarského letectva je 14 lietadiel tohto typu – 12 jednomiestnych a dva dvojmiestne Gripeny, ktoré plnia množstvo úloh na národnej ako aj medzinárodnej úrovni. Celá letka maďarských Gripenov je umiestnená na základni Kecskemét, ktorá je tiež známa svojimi leteckými podujatiami.

                      Zdroj: air-attack.com

Videoupútavka Maďarských vzdušných síl.


Zrodený pre lietanie: Zoltán Veres

V súčasnosti jedno z najzvučnejších mien v európskom letectve a leteckej akrobacii. Legendárny maďarský pilot už vo veku 49 rokov odlietal viac ako 15.000 letových hodín. O tom, že bol zrodený pre lietanie  hovorí aj počet lietadiel, ktoré doteraz na leteckom nebi vystriedal. Môže sa pochváliť skúsenosťami s vyše 100 rôznymi typmi lietadiel.  

Všestranný Véres je kapitánom Boeingu-737 a inšpektorom maďarského Úradu pre civilné letectvo. Absolvoval vysokú školu letectva so zameraním na letecké inžinierstvo. Disponuje všetkými možnými typmi licencií v leteckej doprave vrátane licencie pilota aerolínii či  hydroplánov. Svoju leteckú kariéru začal v roku 1982 a tú akrobatickú o šesť rokov neskôr na typovom lietadle Zlin-50. Od tej doby si na svoje konto pripísal množstvo úspechov. Tento rok získal už štvrtý titul na Aero GP (medzinárodné letecké preteky športových lietadiel, ktoré lietajú len pár metrov nad zemou).

Každoročne ho pozývajú na rôzne letecké šou po celom svete. Na tohtoročný  SIAF 2013 sa vracia s lietadlom EXTRA 300 a návštevníkom predstaví naozaj dych vyrážajúce kúsky.

Pozrite si promo video priamo z archívov Zoltána Veresa.

                      Zdroj: http://www.vereszoltan.hu/

TEXT: ZS
FOTO: http://www.vereszoltan.hu
VIDEO: PP

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore