Dni NATO v Ostrave a SIAF 2013 odštartuje prelet českých a slovenských strojov

Na tento rok pripadá spoločné významné 20. výročie vzniku samostatnej Armády Českej republiky a 20. výročie vzniku Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Dôkazom výborných vzájomných vzťahov a spolupráce bude spoločný štart oboch najvýznamnejších podujatí za účasti oboch krajín: Dni NATO v Ostrave & Dni Vzdušných síl AČR a Medzinárodné letecké dni SIAF 2013 odštartujú spoločnými preletmi taktických lietadiel.

Najskôr koncom augusta na Sliači a následne v septembri sa na mošnovskom nebi predstavia stíhačky JAS-39 Gripen a bojové lietadlá L-159 Alca z výzbroje Vzdušných síl AČR spolu so stíhačkami MiG-29 a cvičnými lietadlami L-39 Albatros Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Pre návštevníkov oboch akcií tak pôjde o mimoriadnu príležitosť vidieť túto unikátnu formáciu českého a slovenského letectva.

Na českom nebi bolo česko-slovenskú formáciu možné vidieť veľmi zriedka, prvýkrát české a slovenské MiGy 29 v roku 2004 v Českých Budejoviciach, potom bojové vrtuľníky Mi-24 v roku 2006 v Přerove a naposledy v roku 2011 taktické stroje na Aviatickej púti v Pardubiciach. Prvýkrát však pôjde o formu vzájomnej recipročnej prezentácie na najvýznamnejších akciách v oboch krajinách. Verím, že to bude silný zážitok pre všetkých návštevníkov," uviedol veliteľ Vzdušných síl Armády Českej republiky, plukovník Libor Štefánik.

  

Unikátnu príležitosť predstaviť pilotov v zmiešanom zoskupení víta aj veliteľ Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky, brigádny generál Miroslav Korba. "Spoločné prelety taktických lietadiel Slovenskej republiky a Českej republiky sú skutočným unikátom, ktorý určite poteší nielen fanúšikov vojenského letectva. Spolupráca medzi našimi krajinami v oblasti vojenského letectva je nadštandardná, preto je vytvorenie spoločnej formácie krásnou ukážkou našich výborných vzťahov," uviedol brigádny generál Korba.

  

Medzinárodné letecké dni SIAF 2013 sa uskutočnia v dňoch 31.8 -1.9. 2013 na Leteckej základni Sliač a Dni NATO v Ostrave & Dni Vzdušných síl AČR na mošnovskom letisku, v termíne 21.-22.9. 2013. 20. výročie vzniku samostatnej Českej republiky a jej ozbrojených síl a bezpečnostných zložiek, v ktorých sa väčšina radí medzi pravidelných účastníkov Dní NATO v Ostrave, pripomína tiež špeciálne výročné logo tohtoročnej akcie.

Organizátormi akcie sú združenie Jagello 2000, Armáda Českej republiky, Hasičský záchranný zbor Moravskosliezskeho kraja, Krajské riaditeľstvo polície Moravskosliezskeho kraja, Polícia Českej republiky, Letisko Leoša Janáčka Ostrava a Zdravotnícka záchranná služba Moravskosliezskeho kraja. Dni NATO v Ostrave & Dni Vzdušných síl Armády Českej republiky podporuje Ministerstvo obrany Českej republiky, Ministerstvo zahraničných vecí Českej republiky, Moravskosliezsky kraj, Public Diplomacy Division NATO a Štatutárne mesto Ostrava.

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore