Vo výzbroji USA je 76 bombardérov B-52, jeden z nich nájdete aktuálne na Sliači

Jedno z najväčších lákadiel blížiaciach sa Medzinárodných leteckých dní, americký strategický bombardér B-52, je už na Leteckej základni Sliač. Po trinásťhodinovom lete z americkej základne v Luisiane  pristál tento gigant, historicky prvýkrát, na slovenskej pôde dnes predpoludním.   

O ikonu amerického letectva mali záujem nielen zástupcovia médií a desiatky nadšencov v okolí letiska na Sliači, ale B-52 Stratofortress si nenechali ujsť ani predstavitelia vlády a prezident SR Ivan Gašparovič, ktorí sa predtým zúčastnili osláv 68. výročia Slovenského národného postania  v Banskej Bystrici.

Fakt, že tento legendárny bombardér bude prezentovaný na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2012, vnímam ako obrovský úspech. Treba vedieť, že flotila B-52 je plne vyťažená a ich účasť na leteckých dňoch je dlhodobo plánovaná. V histórii leteckých dní na Slovensku ide o absolútnu premiéru. Túto výnimočnú iniciatívu sa podarilo zrealizovať aj vďaka osobnej angažovanosti veliteľa Vzdušných síl OS SR generálmajora Martina Babiaka,” povedal Hubert Štoksa, riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry.

Krátko po pristátí sa členovia posádky amerického bombardéra stretli s novinármi. Podľa pilota  Keitha Schultza je pre nich veľkou cťou prezentovať kus Ameriky v srdci Európy na prestížnej leteckej šou.  “Starý kontinent navštevujeme veľmi zriedka a o to viac nás teší, že sa počas prvých dvoch septembrových dní budeme môcť stretnúť s návštevníkmi SIAF 2012. Let z Ameriky až k vám mal hladký priebeh a napriek dráhe, ktorá je na sliačskom letisku o čosi kratšia, na akú sme zviknutí, sa nám podarilo bez problémov pristáť”, prezradil Keith Schultz. 

Legendárna B-52 s úctyhodným rozpätím krídel 56 metrov je teda prvým zahraničným účastníkom, ktorý pristál na Leteckej základni Sliač, aby sa počas víkendu predstavil návštevníkom Medzinárodných leteckých dní SIAF 2012. 

Fotoreportáž

Videoreportáž

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore