Historická premiéra! Strategický americký bombardér B-52 po prvýkrát na Slovensku

Chcete vidieť na vlastné oči lietadlo, ktoré má dĺžku takmer 49 metrov, rozpätie krídiel viac ako 56 metrov, a ktoré dokáže niesť približne 32 ton bômb, mín, rakiet v rôznych konfiguráciách? Máte úplne výnimočnú možnosť. V historickej premiére sa na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2012 predstaví legendárny americký bombardér Boeing B-52 Stratofrotress. Z domovskej základne v Louisiane priletí 14 odborníkov, aby ukázali skvost amerického letectva.

Strategický bombardér Boeing B-52 Stratofortress bol skonštruovaný na zhadzovanie bômb na ciele, na území Sovietskeho zväzu, z veľkej nadmorskej výšky. Mal nahradiť lietadlo Consolidated B-36 Peacemaker. Prvý prototyp B 52A prvýkrát vzlietol v roku 1954, jeho druhý model vstúpil do prevádzky v roku 1955 a B-52H bol dodaný v októbri 1962. Počas 90-tych rokov boli vypustené do niekoľkých nepredvídaných operácií, ako napríklad Operácia Desert Storm  a Operácia Iraqi Freedom. Celkovo bolo vyrobených 744 kusov tohto legendárneho lietadla.

Je veľmi ťažké získať tento legendárny bombardér na letecké dni. Flotila B-52 je plne vyťažená a ich účasť na leteckých dňoch je dlhodobo plánovaná. Ide o hlavné lákadlo. V histórii leteckých dní je to po prvý krát, čo bude americký bombardér na statickej ukážke. Doteraz sa to žiadnemu organizátorovi nepodarilo. Táto úplne výnimočná účasť na SIAF 2012 je aj vďaka osobnej angažovanosti veliteľa Vzdušných síl OS SR generálmajora Martina Babiaka,” povedal Hubert Štoksa, riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry.

B-52 je ťažký bombardér dlhého doletu, ktorý môže plniť rôzne misie. Je schopný letieť vo vysokej podzvukovej rýchlosti vo výške viac ako 15 tisíc metrov. Jeho pôvodným poslaním bolo nukleárne zastrašovanie, s tým spojený dlhý dolet a dobrá nosnosť. Dokáže niesť aj širokú paletu konvenčných zbraní - až 32 ton.

Verzia B-52H, ktorá sa predstaví na Sliači, bola navrhnutá na nosenie samonavádzacích rakiet vypustených na cieľ v bezpečnej vzdialenosti mimo oblasti útoku,” vysvetľuje veliteľ Vzdušných síl OS SR generálmajor Martin Babiak.

B-52 má niekoľko funkcií. Pri bežnom konflikte dokáže uskutočniť strategický útok, letecký sprievod, vzdušnú izoláciu, ofenzívnu protivzdušnú a námornú operáciu. B-52 je tak isto vysoko-účinná a využívaná ako zaoceánsky dozor. Dokáže asistovať vojenským námorným silám Spojených štátov pri rôznych operáciách. 2 bombardéry B-52 sú schopné v priebehu dvoch hodín monitorovať 140,000 m2 oceánskej plochy.

Prílet B-52 na Leteckú základňu Sliač je logisticky veľmi náročný. Organizačný tím, Veliteľstvo Vzdušných síl a Letecká základňa Sliač sa pripravujú už niekoľko mesiacov. B-52 totiž nemôže pristáť hocikde. Letisková dráha musí uniesť veľkú nosnosť a byť dostatočne široká a dlhá. Letecká základňa Sliač po modernizácii spĺňa všetky tieto kritéria.

B-52 má ešte jedno prvenstvo. Na leteckej základni Sliač bude najdlhšie zo všetkých účinkujúcich lietadiel. Keďže jej rozmery sú gigantické, musí ako prvá priletieť a posledná odletieť. Medzičasom bude stáť na statickej ukážke, aby si ju mohlo pozrieť čo najviac návštevníkov.

Plánovaný prílet B-52 je 29.8.2012, čas upresníme neskôr.

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore