Rodiny s deťmi

28. Jún 2016 8 Región

Habakuky

Netradičnú dedinku na Donovaloch pod Novou Hoľou tvoria domčeky v štýle ľudovo-fantazijnej architektúry, ktorým dominuje Škrupinový zámok s jazierkom, amfiteáter s kapacitou 200 osôb či obchodný dom KURNÍK ŠHOPA SENTER. V areáli nájdete aj ďalšie čarovné stavby rôznych tvarov a mien: zakliate Čierne mesto, Hodovňu, Železnú horu, Slnečník alebo domček Proroka Raka. Návšteva dedinky HABAKUKY vás vtiahne do originálnej atmosféry slovenských rozprávok. Laktibrada, Popolvár, Zlatá Priadka a ďalší hrdinovia ľudových príbehov sa postarajú o nezabudnuteľný zážitok pre celú rodinu. Fantázia a hravosť číha na každom rohu. Nielen vďaka originálnej rozprávkovej architektúre, ale aj vďaka interaktívnym divadelným predstaveniam a ukážkam ľudových remesiel.

Ak by ste náhodou cestou po svete „za siedmimi horami a siedmimi dolami“ vyhladli, v miestnej Hodovni sú pripravené všakovaké dobroty. V rozprávkovom svete Habakuky sa platí originálnou rozprávkovou menou – mincami HABAKUKY (HBK) ktoré si môžete odniesť aj ako suvenír. Zlatý habakuk má hodnotu 1 euro a strieborný habakuk 50 centov. Eurá na habakuky je možné zameniť priamo v dedinke, a to dvojakým spôsobom. Bankovky sa zamieňajú v bankomatoch, tzv. habodajoch, mince v habakukáčskej zmenárni. Spätná zámena habakukov na eurá nie je možná.

GPS: N48°52'47'' E19°13'56''

Viac informácií nájdete na webovej stránke www.habakuky.eu

 

Adrenalín pre rodiny na Donovaloch

Príďte sa pokochať prekrásnym výhľadom z Novej hole či blízkeho Zvolena na panorámu Nízkych Tatier a Veľkej Fatry. Môžete si otestovať svoje schopnosti pri zdolávaní prekážok v jednom z najdlhších lanových centier na Slovensku. Má dĺžku 500 metrov a prekážky sú upevnené vo výške 2 metre nad zemou. Dávku adrenalínu sľubuje aj bobová dráha. Jej trasu zatraktívňuje 7 skokov a 11 ostrých zákrut a v špeciálnych vozíkoch môžete dosiahnuť maximálnu rýchlosť 45 km/h. Otestovať svoje sily si môžete na lezeckej stene, ktorá je so svojimi 14 metrami najvyššia na Slovensku. So svojimi deťmi sa dosýtosti vyskáčete na bungee trampolíne.

GPS: N48°52'48'' E19°13'21''

Viac informácií nájdete na webovej stránke http://www.snowski.sk/leto/atrakcie

 

Sokoliarstvo

Vidieť dravce blízka je fascinujúci zážitok. Príďte si pozrieť ich vystúpenia, letové ukážky a prezentácie o dravcoch a sokoliarstve v podaní sokoliarov Kráľa Svätopluka v Banskej Bystrici.

Viac informácií nájdete na webovej stránke http://sokoliaribb.wix.com/ 

 

Čiernohronská železnica a Lesnícky skanzen

Čiernohronská železnica je svetový unikát – ako jediná na svete prechádza cez futbalové ihrisko. Vláčik jazdí na troch rôznych tratiach. Ak chcete navštívť známy lesnícky skanzen vo Vydrovom, tento spôsob dopravy bude pre vás neopakovateľným zážitkom. Druhá trasa prechádza Hrončianskou dolinou a tretia vedie z Čierneho Balogu do Dobroče cez spomínané futbalové ihrisko.

Zoberte svoju rodinu do Lesníckeho skanzenu v Čiernom Balogu. Náučný chodník v krásnej prírode ponúka výber trasy podľa náročnosti. Cestou uvidíte zaujímavé plastiky z dreva aj symbolický lesnícky cintorín uctievajúci pamiatku všetkých ľudí, ktorí prišli o život v lese. Určite navštívte horáreň, v okolí ktorej sa vaše deti môžu hrať dosýtosti, pretože je tu pe ne detský náučný chodník a exponáty lesníckej techniky, náradia, píly či vrtuľníky.

GPS: N48°44'47'' E19°39'26''

Viac informácií nájdete na webovej stránke http://www.chz.sk/ 

 

Zveropark

Unikátny Zveropark sa nachádza v Revištskom Podzámčí v okrese Žarnovica. Ako jediný na Slovensku má losiu farmu a žije tu aj 30 ďalších zvieratiek. V Zveroparku si prídu na svoje všetky vekové kategórie. Deti určite poteší kŕmenie zvieratiek, hladkajúci kútik a streľba z praku, dospelí si môžu uloviť pstruha a vlastnoručne ho ugrilovať. Pre milovníkov opekačiek udržiava personál oheň a ponúka aj pochúťky na opekanie. K dispozícii sú aj tzv. podsadové stany, ktoré dotvárajú atmosféru táboriska. V stanoch sú postele s matracmi, takže spanie na zemi nehrozí. Zveropark pripravuje aj špeciálne programy pre školy a rôzne tematické víkendy s množstvom atrakcií pre deti.

GPS:  N48°30'41'' E18°42'55''

Viac informácií nájdete na webovej stránke http://www.zveropark.sk/.

 

Zámok Vígľaš

Výnimočné historické miesto so skutočnou stredovekou atmosférou ponúka aj komfort štvorhviezdičkového hotela The Grand Vígľaš. Prehliadky vnútorných častí zámku sa organizujú trikrát denne o 11:00 h., 13:00 h. a 15:00 h. Pozrieť si môžete aj fotografie objektu pred jeho rekonštrukciou a zúčastniť sa na rôznych podujatiach, ktoré sa konajú v areáli zámku. 

GPS: N48°33'19'' E19°17'58''

Viac informácií nájdete na webovej stránke http://www.grandviglas.com/

 

Kráľova studňa

Príďte si vychutnať čaro nočnej oblohy ďaleko od svetiel mesta. Okrem jedinečného zážitku pozorovania hviezd v Parku tmavej oblohy vo Veľkej Fatre môžete využiť množstvo príležitostí na cykloturistiku a turistiku.  V areáli hotela je k dispozícií aj detské ihrisko. Na Kráľovú studňu vás privezie cyklobus alebo turbus.

GPS: N48°52'34'' E19°2'27''

Viac informácií nájdete na webovej stránke http://www.kralovastudna.com/

 

VÝLETY V OKOLÍ

Kalvária na vrchu Urpín

Jeden zo skvostov Banskej Bystrice sa kľukatí na severovýchodnom úpätí vyhasnutej sopky Urpín. Areál tvoria jednotlivé zastavenia krížovej cesty, vrcholový Kostol Povýšenia Svätého Kríža a novostavba kláštora. Pozoruhodná je aj urpínska aleja s chránenými stromami, pričom vek niektorých z nich dosahuje 250 až 300 rokov.

GPS: 48°43′30.9″S 19°08′27.84″V

 

Hvezdáreň v Banskej Bystrici

Kedysi bola strážnou vežou a súčasťou signalizačného reťazca postaveného počas okupácie Uhorska Osmanmi. Dnes vás k nej dovedie turistická trasa vyznačená žltou značkou. Hvezdáreň, medzi Bystričanmi známa aj ako Vartovka, ponúka denné a večerné pozorovania oblohy, organizuje exkurzie, prednášky, besedy, astronomické dni a večery, filmové večery, vedomostné, výtvarné a literárne súťaže, ako aj školenia, semináre a poznávacie zájazdy.

Otvorené v apríli, máji, júni, septembri a októbri: piatok 17:00 - 22:00, sobota 10:00 – 17:00

GPS: 48° 44´ 32,8" severne 
        19° 08´ 55,2" východne 

www.astrobb.sk

 

Špania Dolina

Pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry dominuje pôvodný ranogotický Kostol Premenenia Pána z roku 1254. Vedie k nemu pozoruhodné drevené kryté schodisko so 162 drevenými schodmi. Na námestí malebnej baníckej obce nájdete najvýznamnejšiu banícku pamiatku - budovu Klopačky zo 16. storočia. Dnes sa v nej nachádza štýlový penzión s reštauráciou v príjemnom domácom štýle s ponukou vynikajúcich domácich špecialít. Pozoruhodná je aj kaplnka Božieho hrobu zo 17. storočia, ktorá je zmenšenou kópiou Božieho Hrobu v Jeruzaleme. Ako jediná na Slovensku sa zachovala dodnes. V obci nájdete tiež typické banícke domy s drevenou šindľovou strechou z 19. storočia, omietané hlinou a bielené vápnom. Bohatú banícku históriu obce vám priblíži banské múzeum v priestoroch obecného úradu. Ak dáte prednosť prechádzke na čerstvom vzduchu, vykročte po banskom náučnom chodníku, ktorý vedie z Banskej Bystrice na Donovaly.

GPS: N48°48'27'' E19°8'2''

www.herregrund.sk
www.spaniadolina.sk

 

Hronsek

Drevený artikulárny kostol pochádza z rokov 1725 – 1726. Bol postavený podľa prísnych regúl a na jeho výstavbu nesmel byť použitý žiadny kovový klinec. Pôdorys kostola má tvar kríža, klenba zasa pripomína tvar prevrátenej lode. V interiéri zaujme barokový oltár z polovice 18. storočia so šesticou vymeniteľných obrazov, drevený šesťramenný luster a vzácny barokový organ. Celková kapacita kostola s amfiteatrálne umiestnenými lavicami je až 1100 miest na sedenie a jeho perfektné akustické vlastnosti sa využívajú na usporadúvanie zaujímavých komorných koncertov. V roku 2008 bol drevený artikulárny kostol v Hronseku spolu s drevenou barokovou zvonicou stojacou neďaleko zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

GPS: N48°39'9'' E19°9'24''

www.hronsek.sk

 

Zolná pri Zvolene

Len 7 kilometrov od Zvolena nájdete jedinečný renesančno–barokový kaštieľ zo 17. storočia a ranogotickým Kostolom sv. Mateja z 13. storočia, ktorý zdobia nástenné maľby z rokov 1370 - 1380. Tieto vzácne fresky si v rámci svojej návštevy Slovenska v roku 2000 nenechal ujsť ani princ Charles. Za pozretie stoja aj unikátne prírodné pamiatky Zolniansky lahár a Potok Zolná.

GPS: 19.222521649999983

www.zvolen.sk

 

Tajov

Obec vznikla v 15. storočí ako jedno zo stredísk banského a hutníckeho podnikania. Medzi jej najstaršie kultúrne pamiatky patrí pôvodne gotický kostol sv. Jána Krstiteľa s drevenou gotickou plastikou sv. Jána Krstiteľa zo 16. storočia. Tajov je známy najmä ako rodisko niekoľkých významných osobností. Život a dielo spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského a jeho manželky - tiež spisovateľky - Hany Gregorovej vám priblíži expozícia v Tajovského malebnej rodnej drevenici. Vo vstupnej časti domu sa nachádza tiež expozícia venovaná Jozefovi Murgašovi, ďalšiemu tajovskému rodákovi, katolíckemu kňazovi, priekopníkovi bezdrôtovej telegrafie, ako aj autorovi oltárneho obrazu v Kostole sv. Alžbety v Banskej Bystrici. Návštevu domu treba nahlásiť vopred.

GPS: 48.746048, 19.069941

www.svkbb.euwww.tajov.sk

 

Staré Hory

Obec vznikla ako banícka osada v 13. storočí, ťažila a spracúvala sa tu strieborná a medená ruda. Dominantou obce je pôvodne gotický, teraz barokový Kostol Panny Márie, ktorý v roku 1990 povýšili na Baziliku Minor. Od 17. storočia je tradičným pútnickým miestom, jedným z najvýznamnejších na Slovensku. Neodmysliteľnou súčasťou tohto miesta je prameň, tzv. Studnička, ktorej voda podľa legendy vyliečila miestneho farára z ťažkej choroby. Ten z vďačnosti za svoje zázračné uzdravenie dal postaviť dôstojný stánok a postupom času sa tu začali objavovať ďakovné nápisy a pamätné tabule.

GPS: N48°50'20'' E19°6'54''

www.starehory.sk 

 

Donovaly

Horská obec s bohatou históriou leží severne od Banskej Bystrice. Tvoria ju nielen vlastné Donovaly, ale aj 7 ďalších osád: Sliačany, Hanesy, Mišúty, Mistríky, Polianka, Bully a Močiar. V obci je významné lyžiarske stredisko. Od roku 1992 sa tu konajú preteky psích záprahov.

GPS: N48°52'39'' E19°13'29''

www.donovaly.sk

 

Slovenská Ľupča

Dominantou obce ležiacej len 11 kilometrov od Banskej Bystrice je Hrad Slovenská Ľupča, ktorého história sa spomína už v roku 1306. V 15. storočí patril do vena uhorských kráľovien a slúžil ako ubytovanie panovníckej družiny počas poľovačiek. Hrad viackrát prestavali, súčasnú podobu získal po novogotickej prestavbe v roku 1870. Do hradného brala je vysekaná studňa hlboká 62 metrov. Vedie z nej bočná šachta, ktorá ústi v blízkosti hradu. Na jeho nádvorí rastie chránená vyše 700-ročná lipa, pod ktorou podľa povesti sedával uhorský kráľ Matej Korvín. V letných mesiacoch sa na hrade konajú rôzne spoločenské podujatia. Najznámejším je júnový festival stredovekej a súčasnej gajdošskej hudby Ozveny hradných múrov.

GPS: N48°45'56'' E19°16'33''

www.hradlupca.sk

otvorené: júl – august: denne okrem pondelka od 10:00 do 15:30 hod.

september – jún: podľa dohody

V pôvodnom remeselníckom (garbiarskom) dome na námestí SNP č. 14 sa nachádza dom remesiel. Okrem Izbice remeselných tradícií môžete vidieť expozíciu historických remesiel v obci, ale aj výrobky súčasných ľupčianskych umeleckých remeselníkov. Sami si môžete vyskúšať viaceré techniky v textilnej či keramickej dielni, výrobu predmetov zo skla, výrobu smaltovaných ozdôb a šperkov, pletenie košíkov alebo ručnú výrobu papiera. Každoročne sa tu organizuje veľkonočný, letný a predvianočný týždeň remesiel. Pravidelné stretnutia sa konajú každú stredu o 17:00 hod.

www.lupca.sk 

 

Turecká

Obec v pohorí Veľká Fatra bola pôvodne uhliarskou osadou. Dodávala drevené uhlie najmä pre bane v okolí blízkych Starých hôr. Turecká dnes láka návštevníkov horskou turistikou, zimnými športmi ale i svojimi atrakciami. Pravidelne vo februári sa tu každoročne usporadúvajú unikátne Majstrovstvá Slovenska v krnačkových pretekoch dvojčlenných posádok na domácky vyrobených sedliackych saniach – krnačkách, ktoré vznikli na podnet miestnych občanov ako súčasť fašiangových zvykov. Stali sa vyhľadávanou zábavou ľudí zo širokého okolia i zahraničia. V posledných rokoch k nim pribudli aj Majstrovstvá Slovenska a Európy vo varení a jedení bryndzových halušiek.

GPS: N48°50'55'' E19°5'16''

www.obecturecka.sk

 

Dolný Harmanec

Obec leží v Harmaneckej doline bohatej na prírodné krásy. Nachádza sa v nej terénne najťažší úsek železničnej trate Banská Bystrica - Diviaky (Počas SNP na trati operoval pancierový vlak, zapájaný do bojov pri Hornej Štubni a Čremošnom. Z Dolného Harmanca sa dostanete do Harmaneckej jaskyne Izbica, do Národnej prírodnej rezervácie Harmanecká tisina, do Veľkej Fatry (cez Krásny kopec, údolím potoka Bystrica). Okolie Kráľovej studne je športovým lyžiarskym a turistickým strediskom.

 GPS: 48°48′34″S 19°03′11″V

www.dolnyharmanec.sk, www.kralovastudna.com

 

Vodný žľab v doline Rakytovo

Jedinečný a dômyselný systém splavovania dreva bol vybudovaný pravdepodobne už v 19. storočí, a to len za použitia dreva. Celkovo meria až 2 450 m. Splavovanie dreva naživo si v jedinom fungujúcom vodnom žľabe v strednej Európe môžete pozrieť každý rok koncom apríla.

GPS: N48°49'2'' E19°2'43''

www.lesybb.sk

 

Harmanecká jaskyňa

Kvapľová jaskyňa v Kremnických a Starohorských vrchoch pri Harmanci, 16 kilometrov od Banskej Bystrice. Verejnosti je od roku 1950 sprístupnený okruh v dĺžke 720 m. V podzemných priestoroch sú chodby, siene a dómy založené na vrstvových plochách a tektonických poruchách. Zdobia ju útvary všetkých druhov. V niektorých častiach jaskyne sa nachádzajú jazierka so vzácnymi jaskynnými perlami. Jaskyňa je známa  aj množstvom zimujúcich netopierov.

GPS: N48°48'50'' E19°2'24''

www.ssj.sk

 

Slovenské lyžiarske múzeum Podkonice

Toto originálne múzeum vystavuje 650 exponátov lyží, lyžiarskych palíc a tiež 85 kusov lyžiarskych topánok. Obdivovať môžete lyžiarske trofeje, je tu aj fotogaléria a textová dokumentácia z histórie slovenského lyžovania a z významných lyžiarskych podujatí. Jednotlivé exponáty sú vystavené v štyroch miestnostiach a v schodišťovom priestore. V skalnej miestnosti v suteréne si môžete pozrieť storočné ukážky z obdobia, keď ľudia na Slovensku začali využívať sklz na snehu. V exteriéri skanzenu sa vám naskytne pohľad do histórie vlekov a lanoviek.

Otváracie hodiny: v letnej sezóne (apríl - november) denne od 9:00 hod. do 18:00 hod.; v zimnej sezóne (december - marec) denne po 16:00 hod.

GPS: N48°47'58'' E19°15'21''

Viac informácií nájdete na webovej stránke http://www.lyziarskemuzeum.szm.com/ 

 

Národná kultúrna pamiatka Kalište

Symbol slovenských vypálených obcí dedina Kalište bola vyhlásená v roku 1961 za Národnú kultúrnu pamiatku. V dvoch zachovaných a obnovených pôvodných domčekoch sú umiestnené expozície, ktoré vám priblížia históriu a život Kališťanov aj Partizánsku republiku. Areálom so zakonzervovanými pozostatkami vypálených domov vedie náučný chodník so 17 tabuľami, obohatený o zrekonštruované partizánske bunkre, repliku partizánskej nemocnice či miliera, ktorý symbolizuje dávne časy, keď sa miestni živili výrobou dreveného uhlia. 102 ovocných stromčekov v Sade života symbolizuje nielen počet vypálených slovenských obcí počas fašistických a nacistických represálií v rokoch 1944 a 1945, ale aj návrat života do Kališťa.

GPS:  48°50′13″S 19°13′10″V

Viac informácií nájdete na webovej stránke

http://www.muzeumsnp.sk/expozicie/narodna-kulturna-pamiatka-kaliste/ 

 

Pustý hrad

Je to najrozsiahlejší hrad na Slovensku i v zahraničí. Skladá sa z dvoch častí - z Horného a Dolného hradu. Zaujímavosťou stavby je výborne prepracovaný vodovodný systém z 15. storočia s čističkou, ktorá zbiera dažďovú vodu. Príďte si s rodinou vychutnať krásne výhľady na okolie.

GPS: N48°33'43'' E19°7'7''

Viac informácií nájdete na webovej stránke http://www.pustyhrad.com/

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore