Aktívny oddych

28. Jún 2016 7 Región

CYKLISTIKA

Región Stredné Slovensko, to je množstvo cyklotrás, ktoré ponúkajú nezabudnuteľné výhľady.  Trasy, ktoré si vyberiete, absolvujete buď samostatne bez sprievodcu alebo s programovým sprievodcom a technickým doprovodom. Podľa Vašich požiadaviek zorganizujú program, pripravia rôzne kombinácie a alternatívy trás.

Viac informácií nájdete na webovej stránke www.cykloadventure.eu

Novovznikajúci Ebike region Stredné Slovensko má ambíciu prepájať ubytovacie zariadenia a atraktivity v regióne cyklotrasami, cyklonabíjačkami, servisnými stanicami a informačnými bodmi. Pri horskom hoteli Kráľova studňa môžete  dobiť, zamknúť a opraviť e-biky bez toho, aby ste museli so sebou nosiť nabíjačku, zámok či náradie. Možnosť dobitia batérie zväčší dojazd a umožní jazdiť ešte dlhšie alebo rýchlejšie túry. Nabíjanie je zadarmo a naraz sa môže nabíjať 5 e-bikov.

Viac informácií nájdete na webovej stránke https://ride.sk/aktuality/

Región Stredné Slovensko poskytuje Banskobystrický cyklobus, ktorý jazdí zo Strieborného námestia, každý víkend a sviatok, na tri miesta. Cyklobus v okolí Banskej Bystrice premáva od 14. mája do 25. septembra 2016. Dopoludňajšie trasy (Malý šturec – Kráľova studňa a Donovaly) sú spoplatnené vo výške 2,-€ (vrátane bicykla) a popoludňajšia trasa (Šachtička) vo výške 1,-€ (vrátane bicykla). Cyklobus jazdí v sobotu, nedeľu a počas sviatkov.  Ku každému cestovnému lístku cyklisti dostanú zdarma cyklomapu regiónu.

Viac informácií nájdete na webovej stránke http://www.cyklobb.sk/cyklobus/

Cyklotrasa „ rodinná cestička“

Táto 21 km dlhá trasa je vedená po rovine a je vhodná aj pre rodiny s deťmi či rekreačných a “sviatočných” cyklistov.

Príjemná, nenáročná cesta vedie zo Zvolena do Banskej Bystrice a odhadovaný čas je 1,5 h.

Viac informácií nájdete na webovej stránke http://www.cyklobb.sk/tracks/banska-bystrica-zvolen/

 Laskomerské singletraily

V bezprostrednej blízkosti mesta Banská Bystrica sa nachádza Laskomerská dolina. Táto lokalita ponúka krásne prírodné scenérie a terény, vhodné pre turistiku, relax a teraz aj pre cyklistov. Uchváti vás nie len svojou rôznorodosťou fauny, krásnymi výhľadmi na Banskú Bystricu, ale i na okolité hory. Singletraily – jednosmerné cesty - vznikajú na starých lesných chodníkoch a sú prispôsobené pre jazdu na horskom bicykli, tak aby priniesli zmes atraktívneho jazdenia na prírodných singletrailoch doplnených o umelo vytvorené prekážky, ako sú terénne vlny, klopené zákruty alebo skoky.

Viac informácií nájdete na webovej stránkehttp://bbtrails.sk/

Cyklotrasa Barborská cesta

Táto turisticko-poznávacia trasa, dlhá takmer 190 km, je zaujímavým tipom pre strávenie voľného času v nádhernej prírode so vzácnymi historickými a kultúrnymi pamiatkami bývalého banského regiónu Stredného Slovenska nie len pre peších turistov, ale aj pre cykloturistov. Časť trasy je od roku 2016 sprístupnená už aj pre cyklistov.

Viac informácií nájdete na webovej stránke www.barborskacesta.com

Turbus

Turistický autobus – turbus- premáva na trase Banská Bystrica – Kráľova Studňa a späť. Autobus premáva do 30.10. 2016, v sobotu, nedeľu a dni pracovného pokoja.

Harmonogram jázd:

08.30 Banská Bystrica - zastávka Uhlisko ( Kazačok )
08.40 Strieborné námestie ( autobusová zastávka )
09.00 Harmanec Papiereň ( autobusová zastávka )
09.05 Dolný Harmanec ( autobusová zastávka )
09.07 Harmanec ( jaskyňa parkovisko )

Plánovaný príchod na Horský hotel Kráľova Studňa o 10.15 hod.
Odchod spred hotela o 17.00 hod., príchod do Banskej Bystrice o 18.30 hod.
Lístok jedným smerom 4 € a lístok spiatočný ( obojsmerný ) 6 €, platí aj na druhý deň.

V mesiacoch júl - august každú sobotu bude premávať mimoriadny autobus s odchodom 6:30 zo zastávky Banská Bystrica -  Uhlisko ( Kazačok ) cez Bystrickú dolinu na Pánsku kolibu.

Viac informácií nájdete na webovej stránke  http://www.kralovastudna.com/sk/sk/sluzby/akcie/autobus

TURISTICKÉ CHODNÍKY

1) Banská Bystrica - Králiky - sedlo Tri kríže - Malachov: 7:10 hod.
2) Staré Hory - Majerova skala - Krížna - Turecká: 5:15 hod.
3) Donovaly - Šachtička - Banská Bystrica: 5:40 hod.
4) Králiky - Skalka - Vyhnatová - Kordíky - Králiky: 6 hod.
5) Dolný Harmanec - Japeň - Staré Hory: 4:15 hod.
6) Zvolen – Budča – Boky – Hronská Dúbrava: 5:00 hod., 6 km
7) Osada Stráž – lokalite Poštárka – Veľká Stráž – Kováčová: 6:00 hod., 9 km  
8) Zvolen – Kráľová – Sekier – Častobrezie – Sekier hájovňa: 5:00 hod., 7 km
9) Očová – Iviny – Kyslinky: 4:00 hod., 14 km

Náučné chodníky - sú špeciálnym druhom značených turistických chodníkov rôznej dĺžky a zamerania vytvorené v prírodne, kultúrne či historicky zaujímavých územiach. Chodníky majú niekoľko zastávok s očíslovanými informačnými panelmi, na ktorých sú bližšie vysvetlené vybrané zaujímavosti, fenomény alebo objekty.

Lesnícky náučný chodník Jozefa Dekreta Matejovie – obe vetvy zaujímavého náučného chodníka začínajú v malebnej obci Dolný Jelenec pri pamätníku významného slovenského lesníka J. D. Matejovie. Prvá trasa so 14 zastávkami vedie územím Národného Parku Veľká Fatra až do Starých Hôr a je dlhá 9,5 km. V roku 2011 bola otvorená aj druhá vetva chodníka dlhá 12,5 km so 6 zastávkami, ktorá prechádza Starohorskými vrchmi popri obnovenom bunkri Mor ho! do Španej Doliny. Návštevníkom ponúka pekné otvorené výhľady na Nízke Tatry, Veľkú Fatru a Kremnické vrchy, je vhodná pre rodinnú turistiku, možno ju prejsť pešo alebo na bicykli a v zimnom období aj na bežkách.

www.lesy.sk

 Banský náučný chodník v Španej Doline - vás oboznámi s baníckou históriou Španej Doliny a zavedie na miesta jej zašlej slávy ukryté v okolitých lesoch. Začína pri Klopačke, odkiaľ vedie stúpajúcim chodníkom popri šachtách a štôlňach na vyhliadkové miesto na halde Maximilián, kde sa vám naskytne nádherný panoramatický výhľad na okolité hory. Prechod trasou s desiatimi zastávkami vám zaberie približne dve a pol hodiny, prevýšenie je približne 70 m a keďže jej náročnosť je nízka, vhodná je aj pre rodiny s deťmi.

www.herregrund.sk

 Náučný chodník Pustý hrad - na 20-tich paneloch pozdĺž náučného chodníka spoznáte prírodné a historické zaujímavosti tejto oblasti. Trasa vedie lokalitou Zvolenského lesoparku a okolo národnej kultúrnej pamiatky Pustý hrad. Stredne náročný terén v dĺžke 6,4 km s prevýšením 271 m je možné prejsť za 3 hodiny. Nájsť tu môžete úžasné výhľady na široké okolie, pozorovať môžete prielom Hrona, či sútok Slatiny a Hrona.

www.pustyhrad.com

 Náučný chodník Boky - viete kde nájdete Čertovu skalu? Že ste to ešte nepočuli, tak neváhajte a navštívte kúsok za Zvolenom, pri obci Budča Národnú prírodnú rezerváciu Boky. Trasa náučného chodníka, ktorá rezerváciou prechádza, zahŕňa 13 panelov, na ktorých sa návštevník dozvie o charakteristických živočíchoch, rastlinách, pozoruhodných geomorfolofických prírodných útvaroch. 6 km dlhú trasu môžete prejsť za 3 hodiny. 

 Arborétum Borová hora – ponuka na krásny výlet priamo v meste. Začnete na námestí a pokračujete smerom na sídlisko Podborová. Za konečnou zastávkou MHD, na konci časti Podborová  sa nachádza arborétum, ponúka okrem veľmi zaujímavej prehliadky domácich drevín (450 druhov) i zbierku ruží od popínavých, sadových či miniatúrnych v celkovom počte takmer 4 000 jedincov. Nájdete tu vzácnu zbierku kaktusov a sukulentov, zastúpené sú i druhy zo Strednej Ameriky či Mexika spolu viac ako 500 taxónov kaktusov. Arborétum sa naschádza sa na ploche 50 hektárov a bolo založené v roku 1965.

www.tuzvo.sk

 Náučný chodník Králická tiesňava – Králický vodopád - chodník vedie prírodnou pamiatkou Králická tiesňava, ktorej súčasťou je prekrásny 7 metrový vodopád farebného potoka. Vyskytuje sa tu množstvo chránených druhov rastlín a živočíchov. Chodník začína pod obcou Králiky neďaleko Banskej Bystrice.

www.chkopolana.eu

 JAZDENIE

Lunterov ranč - v rekreačnej oblasti Kráľová, 8 kilometrov od Zvolena, s prírodou ideálnou pre krásne vychádzky na koni. Ponúka westernové jazdenie pre všetky vekové kategórie a úrovne jazdenia.

Najčastejšími návštevníkmi sú rodiny s deťmi a pre všetkých je otvorený 24 hodín denne.

GPS: 48°30'30.8"N a 19°10'45.7"E

 www.lunterovranc.sk

 Gazdovstvo Marekov Dvor - je rodinné gazdovstvo v lokalite Vrchy, čo sú tri obce: Sihla, Lom nad Rimavicou a Drábsko, okres Brezno. Gazdovstvo ponúka jazdecké služby, produkciu mlieka a syrov a farmu s drobnými zvieratami.  

GPS N 48° 39' 43.770 E 19° 39' 54.000
www.marekovdvor.sk

 Jazdiareň Ľubietová – s jazdeckou školou pre začiatočníkov a deti, ponukou pre pokročilých a hipoterapiou.

GPS: 48.7479033N, 19.3620458E

www.lubietova.sk

Skalolezectvo

Nie ste profesionálny horolezec ale chceli by ste si vyskúšať tento druh športu? Tak práve pre Vás je tu niečo, čo určite splní vaše očakávania. Naučte sa základy horolezectva na stenách, ktoré síce nie sú zo žuly a kameňa, ale nie sú o nič ľahšie na zdolanie Svoje základy potom ľahko využijete v prírode.   

Bouldrova stena TJ Slávia Technická univerzita Zvolen – plocha 100m², výška 2,8 metra, 6 profilov, kampus, rebrina.

Viac informácií nájdete na webovej stránke www.tuzvo.sk/climb

Ak máte ale predsa chuť na skutočné skaly v prírode a adrenalín ako sa patrí  vyskúšajte horolezectvo pod sopečným masívom Poľany na Kaľamárke. Lezie sa tu už od roku 1957. Skutočný raj pre horolezcov, veľký výber lezenia, desiatky ciest náročných i menej náročných, medzi najkrajšie a najlezenejšie cesty patrí tzv. Drevená cesta či Duškova hrôza. Výborná poloha, ľahký prístup a dostupné možnosti táborenia.  Zážitok na ktorý sa nezabúda.

Viac informácií nájdete na webovej stránke www.kalamarka.sk

Splav Hrona

Zažite dobrodružstvo na rieke Hron! Od Brezna až po Zvolen a ešte ďalej sa môžete plaviť, ak sa rozhodnete deň či viac na vode stráviť.

Splav rieky, pri ktorom zažijete skvelú zábavu a pravú vodácku atmosféru so štipkou adrenalínu, je skvelou príležitosťou na budovanie priateľstiev či utuženie pracovných kolektívov. Odmenou Vám budú nezabudnuteľné zážitky! Lodenica na Mlynčoku v Slovenskej Ľupči zaručuje kompletné technické zabezpečenie splavu rieky Hron vrátane požičania a prepravy výstroja a lodí. Na lodenici máte k dispozícii niekoľko možností športového vyžitia, ako plážový volejbal, pingpong, petangue, deti majú k dispozícii preliezačky, hojdačky, lezeckú stenu a pieskovisko. Nechýba osvieženie v bufete a samozrejme ubytovanie v táborisku.

GPS: N48°31'52'' E19°22'58''

www.splavhrona.sk

Splav Hrona ponúka ideálnu príležitosť na prežitie príjemného a zaujímavého výletu. Zažite letnú pohodu na Hrone s vašimi najbližšími a Hastrmanom!

www.hastrman.sk

 

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore