UH-60M Black Hawk

Krajina: Slovensko
Prevádzkovateľ: Vzdušné sily OS SR
www stránka: http://www.mod.gov.sk/uh-60m-black-hawk/
Celková dĺžka: 19.76 m
Rozpätie krídel: 16.36 m
Výška: 5.13 m
Maximálna vzletová hmotnosť: 9979 kg
Dostup: 3206 m
Dolet: 511 km
Maximálna rýchlosť: 294 km/h

história | popis

História

Vrtuľník UH-60 Black Hawk je jednou z najvydarenejších konštrukcií na svete. Dizajn bol od počiatku koncipovaný tak, aby presne zodpovedal potrebám vojenských jednotiek a tak sa zrodil typ určený pre podporu pozemného vojska kdekoľvek na svete. Viac ako 5000 vyrobených kusov a stále fungujúca výrobná linka jasne dokazujú aký je tento stroj nadčasový.

Vzlet prvého prototypu sa uskutočnil 17. októbra 1974.

Skutočnú modernizáciu predstavuje verzia UH-60M, ktorá sa zaradila i do výzbroja slovenských vzdušných síl. U tejto verzie je to hlavne zavedenie digitalizácie namiesto analógových prístrojov vrátane pohyblivej mapy a hlavných displejov (MFD), riadiacich prvkov vo filozofii HOTAC, automatom sledovania motorových parametrov FADEC, vylepšenými listami rotora a novými motormi T700-GE-700D.

Popis

Vrtuľník UH-60 Black Hawk predstavuje stredne ťažký, viacúčelový stroj vybavený dvoma turbohriadeľovými motormi a štvorlistovým hlavným i vyrovnávacím rotorom. Vrtuľník má predĺžený nižší profil na základe požiadavky armády USA, aby sa dal prepravovať na palube lietadla C-130 Hercules.

Môže prevážať 11 vojakov v plnej výstroji, 1200 kg nákladu v kabíne alebo 4100 kg v podvese. Môže plniť úlohy pátrania a záchrany, hasenia požiarov v ťažko dostupnom teréne, odstraňovania následkov živelných pohrôm a ďalšie.

Len prednedávnom, 26. 6. 2017, sa súčasťou Vrtuľníkového krídla generálplukovníka Jána Ambruša Prešov stali prvé dva vrtuľníky UH-60M Black Hawk. Po „premiérových" vrtuľníkoch UH-60M Black Hawk pribudnú do výzbroje vzdušných síl aj ďalšie, a to v nasledujúcich rokoch.

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore