SIAF 2017 - Aermacchi MB-339NAT, FURSAN AL EMARAT

Krajina: Spojené arabské emiráty
Prevádzkovateľ: UAE Air Force and Air Defense
www stránka: https://en.wikipedia.org/wiki/Al_Fursan
Celková dĺžka: 10.97
Rozpätie krídel: 10.86
Výška: 3.6
Maximálna vzletová hmotnosť: 5.897
Dostup: 14630
Dolet: 1760
Maximálna rýchlosť: 926

popis | akrobatická skupina | účasť  SR | grafický plán

Popis

Lietadlo MB-339 (ktoré bolo vybrané zo všetkých súťažných dizajnových návrhov ako náhrada za lietadlá MB-326 a Fiat G.91T pre talianske vzdušné sily) je lietadlom konvenčnej konfigurácie, celokovovej konštrukcie, kde konštrukcia trupu bola postavená na koncepcii MB-326.

Je to lietadlo so spodným usporiadaním lichobežníkového krídla (dolnoplošník), s palivovými nádržami v okrajových oblúkoch (u verzie NAT nepoužité) a vstupov vzduchu do motora v koreni krídla, s trojkolesovým podvozkom a dvoma tandemovými kokpitmi.

 K najvýraznejším dizajnovým zmenám trupu patrí jeho predná časť, kde sedadlo inštruktorá bolo vyvýšené, čo umožňuje inštruktorovi sledovanie prednej polosféry ponad hlavu žiaka. Lietadlo je tiež vybavené väčšou kýlovou plochou. Motor Rolls-Royce Viper 632-43, produkujúci ťah 4,000 lbf (17.8 kN) zostal pre základnú verziu rovnaký, ako motor lietadla MB-326-K.

Prvý let prototypu sa uskutočnil 12.8.1976 a dodávky pre talianske vzdušné sily začali v roku 1979. Vyrobených bolo viac ako 200 kusov MB-339, z toho viac ako polovica pre potreby talianskych vzdušných síl.

Al Fursan - Fursan Al Emarat - akrobatická skupina

V kokpitoch lietadiel Al Fursan sedia piloti, ktorí preukázali skutočné pilotné majstrovstvo, rýchle reakcie, zmysel pre tímovú prácu aj letovú bezpečnosť a  schopnosť prijímať najlepšie rozhodnutia v krátkom čase. Pred svojím prvým verejným vystúpením absolvovali 16-mesačný tréning pod dohľadom pilotov akrobatickej skupiny Il Frecce Tricolori na leteckej základni Rivolto v Taliansku,  počas verejných vystúpení ich sprevádza taliansky štáb a ich lietadlá Alenia Aermacchi MB339A prešli v Aermacchi Venegono podobnými úpravami (MB339NAT - National Aerobatic Team), aké poznáme na strojoch Il Frecce Tricolori.

Začiatkom roka 2010 sa tím podarilo sformovať a 20. januára už jeho členovia absolvovali jednoduchý prelet v rámci absolventského ceremoniálu pre pilotov a študentov na  Khalifa Bin Zayed Air College. Prvé verejné akrobatické vystúpenie predviedli rytieri počas Dubai Airshow 13. novembra 2011 a medzinárodne debutovali v januári 2012 na Bahrain International Airshow. V tom istom roku sa po prvý raz predstavili v Európe (Royal International Air Tattoo vo Fairforde)

Zloženie skupiny:

  1. plukovník Nasser Ahmad Salem Ahmad Al Obaidli (vedúci skupiny),
  2. major Abdulla Al Dhaheri,
  3. podplukovník Mohammad Al Swaidi,
  4. kapitán Salem Al Kaabi,
  5. major Hamad Al Sheryani,
  6. major Ahmed Al Menhali,
  7. podplukovník Sultan Al Kindi.

Účasť na leteckých dňoch na Slovensku

2017 premiérovo

Grafický plán letovej ukážky

fursan - plan

Zdroj: Wikipédia, podklady od skupiny

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore