Očovskí Bačovia

16
Krajina: Slovensko
Prevádzkovateľ: Očovskí Bačovia
Domovská základňa: Očová
www stránka: http://lsk.sk/ocovski-bacovia/
Celková dĺžka: 8.5 m
Rozpätie krídel: 16.2 m
Výška: 1.9 m
Maximálna vzletová hmotnosť: 530 kg
Maximálna rýchlosť: 253 km/h

Za 40 rokov svojej existencie Očovskí Bačovia absolvovali 221 vystúpení, z toho 84 v zahraničí. Očovskí Bačovia sú jedinou skupinou na svete , ktorá je od roku 2003 tvorená vlečným lietadlom Z 137 T a štyrmi vetroňmi  (L-13, L-23 Blaník). Do tohto roku skupina účinkovala na leteckých dňoch v zostave štyroch vlečných motorových lietadiel Z 142 a štyroch vetroňov L 13.

Zaujímavosťou je, že v tíme lietajú amatéri s rozdielnym vekom (35-73 rokov) a odlišní sú aj svojím povolaním či leteckými skúsenosťami.  Všetci členovia skupiny lietajú od svojich pätnástich rokov a všetci sú inštruktormi lietania. Majú nalietané od 800 do 4000 letových hodín.

Ako prebieha ich vystúpenie?!

Po unikátnom štarte obvykle štvorvlekom za lietadlom Z 137 T Turbo Čmelák, skupina stúpa do výšky 1200 metrov. Stúpanie vo vleku je 2 m/s. Po prvýkrát bol členmi skupiny vykonaný v roku 2001. Po vypnutí vlečných lán začínajú piloti klzákov predvádzať svoje majstrovstvo – lietanie v rôznych formáciách. Let je doplnený dymovými efektami, jeho rýchlosť sa pohybuje od 90 km/h do 250 km/h. Zostava je zakončená efektným preletom klzákov na maximálnej rýchlosti vo výške niekoľkých metrov nad plochou letiska, (Tišliar, Lalík), pričom prvý (Tomašovič) a posledný (Oltus) urobia premet.

Vzdialenosti medzi jednotlivými lietadlami sú asi 3-5 metrov. Celé vystúpenie trvá 7 minút. Zostava sa lieta v sprievode hudby (Enya- Only time, príp. Vangelis- Conquest of paradise)

Ukážku je možné alternatívne doplniť zoskokom parašutistu z krídla vetroňa, čo je pre divákov veľmi atraktívne, prípadne sólo akrobatickým vystúpením klzáku.

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore