MI-35/24

Krajina: Česká republika
Prevádzkovateľ: Vzdušné sily Armády Českej republiky
www stránka: http://www.acr.army.cz
Celková dĺžka: 21.35 m
Rozpätie krídel: 17.9 m
Výška: 5.47 m
Maximálna vzletová hmotnosť: 11500 kg
Dolet: 450 km
Maximálna rýchlosť: 335 km/h

popis | účasť na SR | posádka | história | grafický plán

Popis

Najnovšia verzia s riadenými  protitankovými raketami Šturm Mi-35 je exportné označenie vrtuľníka Mi-24V. Tento stroj je vojenský transportný bojový vrtuľník určený na zvýšenie mobility jednotiek pozemného vojska a na zabezpečenie ich palebnej podpory na bojisku. Používa sa v bitevnom, transportnom a sanitnom variante. Osádka vrtuľníka je trojčlenná a tvoria ju pilot, pilot-operátor a palubný technik.

Varianty:

Vo výsadkovom variante sa nákladový priestor vrtuľníka využíva na prepravu 8 výsadkárov s výzbrojou.
V transportnom variante je možné prevážať 1500 kg nákladu v nákladovom priestore alebo 2400 kg na vonkajšom podvese.
V sanitnom variante môže vrtuľník prepraviť 2 ranených a 1 zdravotníka. Vo všetkých variantoch je vrtuľník vybavený systémom pohyblivej výzbroje SPSV-24, ktorý pozostáva z pohyblivého streleckého stanoviska USPU-24 vybaveného rotačným guľometom 9-A-624 kalibru 12,7 mm pre streľbu z prednej polosféry.

Účasť na leteckých dňoch na Slovensku

SIAF 2013, 2014, 2015, 2017 Sliač

Posádka pre letovú ukážku

Kapitánom vrtuľníku je starší inšpektor špecialista 22. krídla vrtuľníkovej základne Náměšť nad Oslavou major Ing. Marcel KICA, ktorý má celkový nálet 2200 letových hodín. Ako display pilot pôsobí už siedmy rok a skúsenosti čerpal mimo iné i ako inštruktor na danom type v zahraničných misiách a na prestížnej škole v USA.

Posádka majova Kicu patrí do zostavy 221. letky na letisku Náměšť nad Oslavou. Je to jediná jednotka, ktorá v AČR prevádzkuje vrtuľníky Mi-24 Hind. Príslušníci 221. letky sa každoročne zúčastňujú na medzinárodných cvičeniach ako napr. Clean Hunter, Ample Strike, Ramstein Rover, Mountain Flight, Ocean Tiger, Wild Hind, Blue Hammer. 221. letka zabezpečuje výcvik predsunutých leteckých navádzačov (FAC - forward air controllers) pre jednotky NATO. Piloti letky sa od roku 2008 podieľajú aj na výcviku (formou mentorovania) afgánských posádok vrtuľníkov Mi-24.

Krátko z histórie Display tímu Mi-24

Po prvýkrát mohla verejnosť vidieť letovú ukážku Mi-24D na leteckom dni v Prahe-Kbeloch v roku 1988. O päť rokov neskoršie bola vytvorená skupina štyroch vrtuľníkov Mi-24 Box, ktorú pri vystúpeniach dopĺňala ukážka sólistu. V roku 1995 táto skupina získala cenu za najlepšie letové vystúpenie  THE SIR DOUGLAS BADER TROPHY v anglickom Fairforde. Od tohto roku pokračuje účinkovanie českých predvádzacích posádok Mi-24 na európskych leteckých podujatiach, ale už iba v zostave dvojice alebo ukážkami sólistu.

Grafický plán letovej ukážky

Zdroj: Wikipédia, www.acr.army.cz

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore