AGUSTA A-109 BELGICKÉHO DEMO TÍMU MIERI NA SIAF

Agusta A109 - Display piloti

Naposledy sme mohli obdivovať dynamickú ukážku kapitána Kevina Beckersa a Stijna Soenensa pred rokom. Návštevníkom leteckých dní predstavili hranice možností svojho vrtuľníka Agusta A109 a nejednému vyrazili dych. Pri tohtoročnom vystúpení v rámci leteckých dní SIAF 2018 na letisku Sliač by sa mal divákom predstaviť premiérovo z pozície kapitána  ̶  display pilota práve Stijn Soenens. Ten rozhodne nie je žiadnym nováčikom, o čom svedčí i jeho nálet viac ako 1000 letových hodín.

Agusta A109 - vrtuľník

Rýchly viacúčelový vrtuľník  A109BA sa používa pre potreby belgickej armády. Jeho domovskou základňou je 1 Wing Bevekom. Ide o ľahký, dvojmotorový, osemmiestny vrtuľník. História vývoja stroja siaha do 60-tych rokov minulého storočia, keď bol navrhnutý prototyp Agusta A109, pričom išlo o jednomotorový civilný variant. S ohľadom na ostatných výrobcov sa napokon začalo s vývojom dvojmotorového vrtuľníka. Na komerčné účely bol prvý vrtuľník dodaný na sklonku roku 1976. Vrtuľník v nasledujúcich rokoch začali s obľubou využívať rovnako civilné, ako aj záchranárske či pátracie zložky. Stroj A109BA, ktorý priletí na SIAF 2018 je súčasťou 17. letky 1. krídla na vojenskej základni v Bevekome.

Belgickí letci sú na Sliači ako doma

Belgickí piloti sa už na Sliači predstavili s lietadlami F-16 Fighting Falcon, Embraer ERJ-145, Agusta A109 BE či C-130 Hercules. Na MLD SIAF nechýbala ani skupina Red Devils na lietadlách Marchetti SF 260. Sme presvedčení, že A109 Display Team nadviaže na svojich predchodcov atraktívnym vystúpením.

Foto: archív SIAF

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore