B-52 vás bude mať ako na dlani

Opora amerického strategického bombardovacieho letectva obohatí program SIAF 2017 svojím impozantným preletom nad letiskom.

 Po tom, čo sa počas minulého ročníka Medzinárodných leteckých dní stal najobľúbenejšou a najlepšou statickou ukážkou, legendárny ťažký bombardér dlhého doletu tento raz predvedie svoje grandiózne rozmery vo vzduchu. S dĺžkou 48,5 m a rozpätím krídel 56,4 m aj napriek známej prezývke (BUFF – Big Ugly Fat Fellov, Veľký škaredý tlstý kamoš) vzbudzuje nad zemou pochopiteľný obdiv a v rámci leteckých dní 26. až 27. augusta ukáže určite viac než počas svojich príletov na Sliač v minulých rokoch.

 35 hodín vo vzduchu

Keď sme na SIAF v roku 2012 privítali B-52 Stratofortress po prvý raz, mal za sebou viac ako 13 hodín letu z americkej základne Barksdale v Louisiane. B-52 (v súčasnosti už len model H) patria jej 2. a 307. krídlu (Air Force Reserve). Ďalšie lietadlá tohto typu tvoria súčasť 5. krídla leteckej základne Minot v Severnej Dakote. BUFF však dokáže letieť oveľa dlhšie, čo potvrdil 16. februára 1991, keď sedem strojov B-52G odštartovalo z Barksdale s nákladom 39 konvenčných striel AGM-86C, uskutočnilo úlohy nad územím Iraku a po 35 hodinách letu pristálo na materskej základni. Bola to historicky najdlhšia bojová misia tohto typu lietadla. V septembri roku 1996 zasa v rámci operácie Desert Strike prekonali dva stroje B-52H vzdialenosť 16-tisíc štatutárnych míľ bez medzipristátia, keď po štarte v Barksdale odpálili nad Irakom 13 konvenčných striel AGM-86C a po 34 hodinách opäť pristáli na základni v Louisiane.

Od roku 1954 do roku 2040

Lietadlo B-52 Stratofortress je oporou amerického strategického bombardovacieho letectva už viac ako 40 rokov. Po prototypoch zo začiatku 50. rokov minulého storočia uzrela svetlo sveta verzia B-52A, ktorá vzlietla v roku 1954. O rok neskôr sa verzia B stala súčasťou výzbroje United States Air Force (USAF). Najnovšia verzia stroja H pochádza z roku 1961 a vďaka modernizácii a výbave modernými technológiami bude aj naďalej významným elementom americkej národnej bezpečnosti a obrany krajiny. Život obrieho bombardéra, ktorý je schopný letieť vo vysokej podzvukovej rýchlosti vo výške viac ako 15-tisíc metrov, možno podľa záverov technických previerok predlžovať až do roku 2040.

32 ton konvenčných zbraní na palube

Prázdny Boeing B-52 Stratofortress váži viac ako 83 ton a jeho maximálna vzletová hmotnosť je takmer 220 ton. Model H, ktorý uvidíme na SIAF 2017, dokáže niesť až 20 striel s plochou dráhou letu a tiež konvenčnú výzbroj (strely vzduch-vzduch, vzduch – zem) v celkovej hmotnosti 32 ton. BUFF bol oporou americkej armády počas mnohých vojenských operácií. Spomeňme aspoň Púštnu búrku v 90. rokoch minulého storočia, keď strategické bombardéry prepravili a použili 40 % všetkej výzbroje koaličných síl v tomto konflikte, alebo Irackú slobodu začiatkom nového tisícročia, keď počas nočnej misie 21. marca 2003 lietadlá B-52 odpálili celkom 100 konvenčných striel s plochou dráhou letu CALCM (conventional air launched cruise missile).

Foto: archív SIAF, wikipédia

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore