Smik Trophy už v rukách víťazov

Najväčšia a najočakávanejšia udalosť roka sa skončila úspechom. Takmer 700 účastníkov zo 14 krajín predviedlo po oba víkendové dni (31.8 – 1.9. 2013) fantastické letové ukážky nad sliačskym letiskom. Leteckú základňu Sliač a Letisko Sliač navštívilo už v piatok, 30.8.2013 počas Dní polície a mediálneho dňa takmer 15 tisíc ľudí. Návštevnosť Medzinárodných leteckých dní SIAF 2013 počas soboty atakovala hranicu 60 tisíc ľudí a v nedeľu si letové ukážky na sliačske letisko prišlo pozrieť 40 tisíc návštevníkov.

„Som rád že spolu s hlavným programovým partnerom, Ministerstvom obrany SR, sa nám podarilo zorganizovať výnimočné podujatie pre všetkých milovníkov letectva a bojovej techniky. Aj tento ročník ukázal, že Medzinárodné letecké dni sa môžu právom pýšiť prívlastkom prestížnej spoločenskej udalosti, ktorá už dávno prerástla regionálny rozmer a stáva sa akceptovanou aj v zahraničí", povedal riaditeľ Medzinárodných leteckých dní SIAF 2013 Hubert Štoksa.

Umenie pilotov a krásu strojov ocenila nielen verejnosť, ale aj odborníci, ktorí v závere leteckých dní rozhodli o víťazoch jednotlivých súťažných kategórií.

Hlavnú cenu, Best display Smik Trophy – putovnú cenu za najlepšiu letovú ukážku MLD SIAF 2013 získal švédsky JAS 39 Gripen.
Cenu veliteľa Vzdušných síl OS SR udelenú za najlepšiu vojenskú letovú ukážku si zo Sliača tento rok odnáša holandský F-16 Demo Team.
Cena Slovenskej leteckej agentúry za najlepšiu letovú ukážku civilného a športového letectva tento rok patrí Martinovi Šonkovi na stroji Extra 300.
Cenu letového riaditeľa MLD SIAF 2013 za technicky najprecíznejšie zvládnutú letovú ukážku tento rok udelili Romanovi Poláčekovi na lietadle L-39.

Sobotňajší otvárací ceremoniál Medzinárodných leteckých dní sa konal za účasti ministra obrany SR Martina Glváča a náčelníka generálneho štábu Ozbrojených síl SR, generálporučíka Petra Vojteka. Popoludní navštívil sliačske letisko aj prezident ST Ivan Gašparovič. Pri príležitosti 20. výročia vzniku Ozbrojených síl Slovenskej republiky a 20. výročia vzniku samostatnej armády Českej republiky sa úvod Medzinárodných leteckých dní niesol v znamení spoločného preletu českých a slovenských strojov. Divákom sa predstavili stíhačky JAS-39 Gripen a bojové lietadlá L-159 Alca z výzbroje AČR spolu so stíhačkami MiG-29 a cvičnými lietadlami L-39 Albatros Vzdušných síl OS SR.

Medzi divácky najatraktívnejšie patrili ukážky leteckého umenia španielskej akrobatickej skupiny Patrulla Águila, talianskeho Pioneer Team-u a ukrajinského stíhacieho lietadla SU-27 Flanker. Návštevníkom leteckých dní predviedol svoje umenie aj pilot lietadla L-39 Albatros Roman Poláček. „V dvanásť minútovej ukážke dosahujem maximálnu rýchlosť 620 km/h. Celú ukážku musím predviesť tak, aby som divákov v žiadnom prípade neohrozil. Bezpečnosť je prvoradá." Vzdušné sily OS SR prezentoval aj špičkový display pilot Marián "Buker" Bukovský na stíhačke MiG-29. Obdivovateľov historických lietadiel zaujali dynamické ukážky strojov z čias 1. a 2. svetovej vojny, napríklad Fokerove stíhačky série E alebo dvojmiestne prieskumné stíhacie lietadlo Sopwith. Veľký divácky záujem v rámci statických ukážok zaznamenalo izraelské prieskumné bezpilotné lietadlo Hermes 450, ktoré dokáže vo výškach 5-7 km lietať nepretržite 24 hodín.

Novinkou SIAF 2013, ktorá prispela k plynulosti cestnej premávky a pomáhala eliminovať dopravné zápchy bolo Rádio SIAF. Na frekvencii 107,3 MHz si mohli poslucháči v okruhu cca. 25 km od Letiska Sliač naladiť nonstop vysielanie Rádia SIAF.

Podľa hlavného lekára SIAF 2013, MUDr. Petra Časnochu bolo viac ako 60 ľudí ošetrených v stane prvej pomoci a dalšia posádka zdravotnej služby, ktorá fungovala v areáli letiska, ošetrila ďalších 40 ľudí. Medzi najčastejšie zdravotné problémy patrili uštipnutia hmyzom a kolapsy z nedodrżania pitného režimu. Len jedného pacienta bolo potrebné, v súčinnosti so Záchrannou zdravotnou službou, previezť do zdravotníckeho zariadenia. Išlo o zhoršenie zdravotného stavu v dôsledku vrodenej srdcovej vady. "Nebol zaznamenaný žiaden vážny úraz ani zranenie", uzavrel MUDr. Časnocha.

SIAF 2013 V ČÍSLACH:

Počet zúčastnených krajín - 14
Počet účastníkov - 698
Počet lietadiel - 85
Počet predajných stánkov - 66
Počet organizátorov priamo na podujatí - 296

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore