Zástupcovia Rakúskych vzdušných síl na MLD SIAF 2013

Účasť na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2013 už potvrdili aj zástupcovia Rakúskych vzdušných síl. Najočakávanejšiu udalosť na Leteckej základni Sliač a Letisku Sliač, 31. augusta a 1. septembra, obohatia svojimi výkonmi stíhacie lietadlo Eurofighter Typhoon a vrtuľník Black Hawk S-70.

Vlajková loď európskeho leteckého priemyslu na Sliači: Eurofighter

Eurofighter Typhoon je v súčasnosti svetovo najvyspelejšie bojové lietadlo (multi-role /swing-role) dostupné na trhu. V rámci spoluprác medzi krajinami patrí k najvýznamnejším vojenským programom a dodáva najmodernejšie stroje do Veľkej Británie (Royal Air Force), Nemecka (Luftwaffe), Talianska (Aeronautica Militare), Španielska (Ejército del Aire), Rakúska (Österreichische Luftstreitkräfte), Saudskej Arábie a Ománu (Al-Quwwat al-Jawwiyya al-Sa'udiyya). Posilňuje tak európsky letecký a obranný priemysel v medzinárodnej súťaži.

Eurofighter Typhoon vznikol v spolupráci štyroch krajín – Talianska, Veľkej Británie, Nemecka a Španielska. Jeho prvý let sa uskutočnil v roku 1994 v nemeckom meste Manching. Dvojmotorové viacúčelové stíhacie lietadlo plní úlohu útočného lietadla, ale aj záchytného stíhača. Kačacie plochy, ktorými disponuje, mu znižujú pristávaciu a vzletovú rýchlosť a tiež zvyšujú jeho obratnosť. Aj výborné manévrovacie schopnosti vo veľkej výške robia z tohto lietadla významný prvok silnej protivzdušnej obrany.

Zdroj: Marcel Wenk, 2011 Eurofighter - K. Tokunaga, www.eurofighter.com

Do prevádzky bolo lietadlo uvedené v roku 2004. Od vtedy sa do jednotlivých krajín dodalo viac ako 350 lietadiel a celá Eurofighter flotila nazbierala viac ako 160.000 letových hodín  po celom svete (pozn. údaj k januáru 2013). Eurofighter Typhoon disponuje rozsiahlymi operačnými schopnosťami, čo mu zaručuje bezkonkurenčnosť vo vojenskom priemysle.

Videoupútavka Eurofighter Typhoon

Univerzálny, spoľahlivý a robustný: Black Hawk S-70

Black Hawk, v preklade „Čierny jastrab“, disponuje niekoľkými atribútmi, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou jeho dizajnu. Nie len odolnosť voči nárazu, ale aj viacúčelovosť a bezpečnosť robia z Black Hawk rodiny jednotku na trhu vrtuľníkov.

Black Hawk vrtuľníky pochádzajú od amerického výrobcu „Sikorsky Aicraft Corporation“, sídliaceho v americkom štáte Connecticut. Spoločnosť založil v roku 1923 rusko-americký letecký inžinier Igor Sikorsky. Korporácia dodáva vrtuľníky pre námorníctvo Spojených štátov, armádu a prezidenta.

             Zdroj: sikorsky.com/StaticFiles/Sikorsky/Assets/images/products/Military/BLACK%20HAWK/mil_S70i_ovr_a.jpg

Prísny vojenský štandard a bezpečnosť bola preukázaná v reálnych misiách po celom svete. Aj to je dôvod prečo je vyše 25 národov závislých vo svojich misiách na vrtuľníkoch Black Hawk.

Videoupútavka Black Hawk

Text: ZS
Video: PP

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore