Spitfire sa vracia na Leteckú základňu generálmajora Otta Smika

2. Júl 2019 1 Aktuality

Fanúšikovia letectva a SIAF-u veľmi dobre vedia, že na lietadle Spitfire lietal jeden z najvýznamnejších československých pilotov – generálmajor Otto Smik. Meno niekdajšieho veliteľa 127. britskej stíhacej perute nesie aj Letecká základňa Sliač, kde sa nachádza i jeho busta dotvorená krídlom najslávnejšieho stíhacieho lietadla druhej svetovej vojny. Návštevníci si budú môcť v dňoch 3. a 4. augusta vychutnať dynamickú ukážku skutočného historického skvostu – lietadla Spitfire v podaní Stephena Steada.

 

Stephen Stead a jeho lietadlo Mk XVIE TE184G-MXVI

Majiteľ tohto lietajúceho „krásavca“ nie je na Sliači žiadny nováčik. Po prvý raz sa milovníkom letectva predstavil v roku 2017. Vtedy to bolo tak trocha symbolicky v novej povrchovej úprave - totožnej s podobu stroja Otta Smika. V tej istej kamufláži priletí na sliačsku základňu aj tento rok.

 

Spitfire a bitka o Britániu

Lietadlo Supermarine Spitfire sa spája s kráľovským letectvom Veľkej Británie (Royal Air Force - RAF), ktoré používalo tento stroj počas druhej svetovej vojny. Spitfire spolu s lietadlom Hawker Hurricane tvorili základ britského stíhacieho letectva počas bitky o Britániu (the Battle of Britain). Spitfire bol jedným z najlepších stíhacích strojov svojich čias. Jeho tvorcom bol známy a vynikajúci letecký konštruktér Reginald J. Mitchell. Do súťaže o typ, ktorý bol špecifikovaný ako F.7/30, sa zapojili všetky významné letecké spoločnosti v Británii a tiež malá firma Supermarine. Prototyp Supermarine Type 300 dokončili 18. februára 1936 a vzlietol 6. marca toho istého roku. Celkovo bolo vyrobených viac ako 20000 strojov rôznych variantov s mnohými modifikáciami, ktoré sa od seba líšili motormi, výzbrojou či výstrojom.

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore