SIAF 2019 PRIVÍTA AJ LIETAJÚCICH VETERÁNOV

1. Júl 2019 1 Aktuality

Okrem najmodernejších stíhačiek uvidíme na Leteckej základni Sliač v prvý augustový víkend aj leteckých veteránov - lietajúce stroje z obdobia 2.svetovej vojny. Účastníka, ktorý sa nám predstaví na SIAF-e mohli návštevníci vidieť aj v rámci nedávneho Festivalu letectva v Piešťanoch.  Zo susedného Poľska priletia skúsení piloti Mateusz Strama a Piotr Kowalski, ktorí nám predstavia lietadlo JAK 3 U.

Niečo z histórie

Nový Jak-3 prichádza na bojisko 2. svetovej vojny v roku 1944. V čase, keď sa už sovietske velenie dostatočne poučilo, že pre každý typ lietadla sú dôležité dve veci. V maximálnej miere využiť prednosti stroja a naopak, aby boli eliminované jeho slabé stránky. V prípade Jaku-3 sa im to podarilo.  Táto výnimočne obratná stíhačka s limitovaným doletom a výzbrojou bola prednostne využívaná na plnenie taktických úloh v malej výške.

Vojnový veterán - pilot F.F. Kondratev spomína: „Táto stíhačka dosahovala jednoznačnú prevahu nad nepriateľskými  lietadlami. Mala však aj svoje slabiny. Zásoba paliva postačovala na 40 minút bojovej činnosti, čo predstavovalo maximálne 1 hodinu letu od vzletu do pristátia.“ 

Jak 3U R2000 „Czech Ride” SP-YAQ

Toto lietadlo bolo pôvodne vyrobené v Kunoviciach, Československo v roku 1954 pod označením LET C-11. Neskoršie bolo exportované do Egypta, kde pôsobilo v službách egyptského vojenského letectva. V roku 1990 bolo v USA upravené na lietanie v súčasných podmienkach do konfigurácie Jak-3U. Je poháňané  motorom Pratt Whitney Twin Wasp R2000 s výkonom 1450 koní a dosahuje max. rýchlosť 640 km/hod.

V období rokov 1998 - 2000 sa pravidelne zúčastňovalo známych leteckých pretekov v Rene, Nevada USA. V roku 2004 bolo lietadlo predané do Nemecka a od roku 2018 je jeho domovom Poľsko.

Za riadením Jaku-3U dvaja poľskí kapitáni B737

Skúsení piloti, Mateusz Strama a Piotr Kowalski - obaja v „civile“ lietajú ako kapitáni Boeingu B737 a obaja majú nalietaných viac ako 7000 letových hodín.

Hoci ich letové vystúpenie trvá iba 8 minút, určite si návštevníci MLD SIAF 2019 prídu na svoje. Mateusz Strama sľubuje okrem klasickej akrobacie aj prelety v prízemnej výške, dymové efekty a maximálnu rýchlosť do 600 km/hod.

 

Zdroj: ​Mateusz Strama

​https://vvsairwar.com/2016/11/21/yakovlev-yak-3-the-highly-maneuverable-and-​much-loved-soviet-fighter/

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore