Piloti Vzdušných síl SR si vyskúšali nové cvičné lietadlo L-39NG

14. Máj 2021 6 Aktuality

Nové cvičné prúdové lietadlo českého výrobcu AERO Vodochody AEROSPACE, pristálo nedávno na slovenskej leteckej základni Sliač, aby absolvovalo niekoľko letov so zmiešanou česko-slovenskou posádkou. Cieľom bolo predviesť letové vlastnosti lietadla a ukázať jeho schopnosti, pre výcvik budúcich pilotov slovenských stíhacích lietadiel F-16.

V lietadle L-39NG prebehli nedávno na Slovensku lety, kde sa do kokpitu vždy posadil jeden z továrenských pilotov Aera a jeden slovenský pilot. Okrem továrenských pilotov a pozemného personálu, dorazila na leteckú základňu Sliač taktiež početná delegácia manažmentu a technikov spoločnosti AERO Vodochody AEROSPACE. Spoločne prezentovali komplexnú ponuku strategickej spolupráce vo výcviku vojenských pilotov medzi Českou republikou a Slovenskom.

„Ponúkame Slovenskej republike strategickú spoluprácu, ktorej súčasťou je obstaranie ôsmich lietadiel L-39NG. Naše riešenie by zabezpečilo väčšiu sebestačnosť vo výcviku budúcich pilotov F-16 a zároveň by prinieslo významnú úsporu finančných nákladov na tento výcvik. Silným argumentom je tiež ponuka rozsiahlej priemyselnej spolupráce na výrobe lietadla L-39NG,“opísal Zdeněk Hlačík, riaditeľ obchodu Aero Vodochody pre SR.

„Modernizácia techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky patrí ku kľúčovým prioritám súčasného vedenia Ministerstva obrany SR. Jedným z plánovaných projektov je tiež obmena súčasných cvičných lietadiel, ktorých životnosť postupne končí. Sme radi, že naši vojaci majú možnosť zoznámiť sa s možnosťami výzbroje priamo na ukážkach či prezentáciách. Preto oceňujem ponuku spoločnosti Aero Vodochody odprezentovať jej nové cvičné lietadlo priamo na letisku  Sliač,“ uviedol štátny tajomník Ministerstva obrany SR Marian Majer.

Dominantou prezentácie L-39NG na základni Sliač, bola technická časť. Medzi tímom Aera, ktorého súčasťou bol aj šéfkonštruktér L-39NG Jaromír Lang, a zástupcami základne, prebehli detailné diskusie o technických parametroch lietadla, funkciách avionických systémov či moderných bezpečnostných systémoch lietadla. Zástupcovia Vzdušných síl SR sa zoznámili s možnosťami využitia technológie Virtual Training System, pre výcvik pilotov a plnenie taktických misií, a tiež s kľúčovými parametrami vyzbrojenej verzie lietadla, ktorá by mala byť hotová v prvom štvrťroku budúceho roka.

Viac o L-39NG

L-39NG je moderné a efektívne ľahké prúdové lietadlo schopné plniť úlohu ľahkého bojového, jednotného a komplexného lietadla, pre plnohodnotný výcvik pilotov moderných vzdušných síl. Lietadlo vychádza z aerodynamickej koncepcie pôvodnej L-39 s optimalizovanými prvkami na zníženie odporu a zvýšenie účinnosti. Využíva technológie výroby a moderné vybavenie. Pohon obstaráva vysoko úsporný motor FJ44-4M dodávaný s údržbovým systémom TAP Blue, ktorý užívateľom zaisťuje bezprecedentné letuschopnosti a predvídateľnosť údržbových nákladov. Avionika lietadla je pripravená pre výcvik budúcich pilotov lietadiel štvrtej a piatej generácie a môže byť do značnej miery prispôsobená požiadavkám zákazníka. Lietadlo je v bojovej variante vybavené piatimi závesníkmi pre nosenie výzbroje. Súčasťou lietadla je aj široké spektrum simulačných technológií, vrátane zapojenia do vysoko moderného taktického simulačného centra s cieľom zvýšiť účinnosť výcviku. Strategickým partnerom projektu L-39NG je spoločnosť OMNIPOL, ktorá ho z 50% spolufinancuje a vlastní.

 

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore