Na Sliači privítame aj HAWK OD LETKY AGRESOROV

24. Jún 2019 Aktuality

Lietadlá  v čiernej farbe so smrtihlavom (lebka a skrížené kosti) na trupe nie sú na Medzinárodných leteckých dňoch ničím novým. Už v uplynulých rokoch  totiž lietali na Sliači spoločne s našimi vojenskými pilotmi v rámci spoločného zdokonaľovacieho výcviku a výmeny leteckých jednotiek. Skvelá správa je, že aj toto unikátne lietadlo budeme môcť v dňoch 3. a 4. augusta vidieť na stojisku statických ukážok.


100. letka „agresorov“ kráľovských vzdušných síl (100 Aggressor Squadron, RAF)

Letka tzv. „agresorov“ je vojenskou leteckou jednotkou britského kráľovského letectva (RAF), ktorá sa špecializuje na zdokonaľovací bojový výcvik pilotov, a to v úlohe nepriateľa či „agresora“. S využitím najnovších leteckých technológií, konceptov a taktiky, skúsení piloti letky pripravujú svojich „protivníkov“ - operačných pilotov vo výcviku na potenciálny vzdušný boj a použitie výzbroje.  


Hawk TMk1A a jeho piloti

Napriek skutočnosti, že Hawk vstúpil do služby takmer pred 40-timi rokmi, modernizované verzie stále dominujú na medzinárodnom poli ako rýchle cvičné prúdové lietadlá s možnosťou využitia v úlohe ľahkej bojovej stíhačky. Predpokladá sa, že v službách RAF vydrží tento stroj až do roku 2030.

Na Leteckú základňu Sliač priletia so svojím lietadlom skúsení piloti. Obaja sú vycvičení nielen k plneniu úloh výcviku v pozícii „agresorov“, ale sú taktiež pilotmi určenými k letovým ukážkam lietadla Hawk TMk1A na verejnosti v rámci leteckých podujatí.
Poručík (Flight Lieutenant) Lee Hodgkinson - HODGY
sa k letke vrátil už po druhý raz. Je skúseným pilotom s celkovým náletom viac ako 1600 letových hodín na typoch Tornado GR4a Hawk TMk1A. Vyskúšal si už aj niektoré zaujímavé stroje ako napr. F16, český Gripen, P51 Mustang a bombardér B17.
Poručík (Flight Lieutenant) Rich Pargeter - PARGE
je nielen skúseným vojenským pilotom s náletom takmer 2000 letových hodín (Tornado F3, Tornado GR4 a Hawk TMk1A), ale v minulosti lietal aj svoje vlastné lietadlo Pitts v letových ukážkach v rámci leteckých dní.

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore