Majster sveta Red Bull Air Race na autogramiáde aj s trofejou

10. Júl 2019 Aktuality

Skvelá správa od organizátorov! Vynikajúci český akrobatický pilot, šampión a majster sveta adrenalínových pretekov Red Bull Air Race Martin Šonka, prijal pozvanie aj na MLD SIAF 2019. Už v máji predviedol svoje letecké umenie fanúšikom letectva a lietania počas Festivalu letectva v Piešťanoch. Ak sme písali, že Zoltán Veres nemá na sliačskom nebi konkurenciu, tak tento rok to tak celkom asi nebude.

Kto je Martin Šonka?

Majster sveta Red Bull Air Race pre rok 2018, člen reprezentácie Českej republiky v leteckej akrobacii kategórie „unlimited“ a bývalý vojenský pilot lietadla JAS-39 Gripen.

Drobné kroky vedou před bránu tvého snu.“

Toľko hovorí jeho motto na webe. Krátke a výstižné. K vrcholu ho priviedla okrem talentu určite i tvrdá každodenná práca. Martin nastúpil v roku 1997 na Vojenskú akadémiu v Brne, v odbore pilot bojového lietadla. O štyri roky neskôr absolvoval bakalárske skúšky a bol zase o jeden krôčik bližšie k svojmu  snu o lietaní.V roku 2001 začal lietať akrobaciu na vetroňoch a v roku 2003 začína i s akrobaciou na motorových lietadlách. Prvé úspechy prišli rýchlo – stal sa z neho majster republiky na vetroňoch i motorových lietadlách. Po nich prišla ponuka - byť členom českého reprezentačného tímu. 

V októbri 2009 získal Superlicenciu na preteky Red Bull Air Race a v decembri toho istého roku bol prijatý medzi členov elitnej skupiny 15 top pilotov sveta. Prvýkrát vyhral preteky Red Bull Air Race  v roku 2017 v Abu Dhabi. Hneď v nasledujúcom roku si po prvý raz vo svojej kariére zo súťaže Red Bull Air Race odniesol titul majstra sveta.

Čo nám Martin predvedie na Sliači?

Jeho vystúpenie by malo byť podobné ako to v Piešťanoch. K tomu nám Martin uviedol nasledovné:

„Létat tam budu na Extra 300 SR, reg. OK-SON. Vystoupení je postaveno na mé soutěžní freestylové sestavě. Při soutěžích v akrobacii máme na freestyle jen 4 minuty a moje vystoupení trvá 12 minut, takže tam mohu vložit i ty figury, které se do soutěžní sestavy nevejdou. Pokusím se ukázat vše co mé letadlo dovede. Od minimálních rychlostí, visů na vrtuli a couvání až po maximální rychlosti přes 400 km/h a rotací kolem všech tří os,“ prezrádza Martin. 

Čo ešte dodať? Hádam len toľko, že na autogramiádu prinesie Martin Šonka trofej majstra sveta Redbull Air Race.

 

 

 

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore