KRILA OLUJE (KRÍDLA BÚRKY) NAD SLIAČOM

17. Apríl 2017 6 Aktuality

Všetci veríme, že počas leteckých dní SIAF 2017 počasie ukáže svoju krajšiu tvár. Napriek tomu nás určite potešia Krídla búrky nad letiskom Sliač. Priaznivci letectva vedia, že ide o chorvátsku akrobatickú skupinu na lietadlách Pilatus PC-9M. Po prvýkrát sa oficiálne predstavila verejnosti v roku 2005 a odvtedy až do dnešných dní lietalo v skupine na rôznych pozíciách celkom 16 pilotov.

Kto sú Krila Oluje

Členmi skupiny sú piloti-inštruktori  93. vojenskej leteckej základne Zemunik. Rovnako, ako to bolo aj u našej akrobatickej skupiny Biele Albatrosy, piloti z Krila Oluje sa  primárne venujú svojmu povolaniu - výcviku nových pilotov - a akrobatické lietanie je pre nich “len” akýmsi koníčkom. Napriek tomu rozhodne stoja za zhliadnutie. Každoročne sú ozdobou leteckých dní doma i v zahraničí. Dôkazom je napríklad ich vlaňajší úspech na Air Tatoo v anglickom Fairforde, kde skupina získala cenu King Hussein Memorial Sword za najlepšiu letovú ukážku, pričom išlo o debut skupiny na tejto prestížnej svetovej leteckej šou.

Skupina má za sebou aj náročnejšie obdobie. V marci 2015 všetci šiesti piloti požiadali o uvoľnenie z aktívnej služby, čím vlastne „zlikvidovali“ skupinu krátko pred 10. výročím jej vzniku. Zlé mediálne jazyky tvrdili, že piloti dostali z Kataru ponuku, ktorá sa neodmieta. Skupinu ako takú to však nepoložilo a my sa spoločne s vami budeme tešiť na ich vystúpenie na letisku Sliač v dňoch 26. - 27. augusta 2017 pod taktovkou nového lídra skupiny, ktorým je

nadporučík Darko BELANČIĆ.

Fotogaléria: www.morh.hr

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore