Rýchly a obratný - P 51 Mustang z Českej republiky mieri na Sliač

29. Júl 2015 9 Aktuality

Počas posledného augustového víkendu budú mať tisíce návštevníkov zo Slovenska a rôznych kútov sveta jednu vec spoločnú. Stretnú sa na jubilejnom, piatom ročníku najväčšej leteckej udalosti v širokom okolí – na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2015. V srdci Slovenska si malí aj veľkí užijú víkend plný zábavy a pestrého programu vďaka najrôznejšej technike na sliačskom nebi a zemi. Hlavný organizátor, Slovenská letecká agentúra, zároveň oslávi už svoje desiate narodeniny. Darčekom bude prílet ďalšieho potvrdeného účastníka, jedného z najlepších strojov 2. svetovej vojny. Z Českej republiky priletí na Leteckú základňu Sliač P-51 Mustang.

Americká stíhačka P-51 Mustang slúžila v 2. svetovej vojne vďaka svojmu dlhému doletu predovšetkým ako doprovod bombardérov. Osvedčila sa aj ako kvalitný bojový stíhač a postupne sa z Mustangu stalo najúspešnejšie lietadlo vo vojne. Vo všeobecnosti sa považuje za najlepší a najefektívnejší stíhací stroj 2. svetovej vojny. Spoločnosť North American ho začala vyrábať na zákazku Veľkej Británie v roku 1940. O rok neskôr bol do UK dodaný prvý Mustang s vynikajúcimi dynamickými vlastnosťami, poháňaný motorom Allison V-1710. Bol to síce dobrý motor, ale nedokázal spoľahlivo pracovať vo veľkých výškach.


V septembri 1942 vzlietlo prvé lietadlo Mustang verzie P51B, ktorá už bola vybavená výkonnejším motorom Packard V-1650 – 7 (Rolls-Royce Merlin). Lietadlá tejto verzie začali vo Veľkej Británii lietať v decembri 1943 a v máji 1944 k nim pribudli aj lietadlá verzie P-51D. Mustang bol nielen výborným stíhacím lietadlom, ale dosiahol vynikajúce výsledky aj pri útočení na nemecké pozemné ciele.

 

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore