Zástupcovia Rakúskych vzdušných síl na MLD SIAF 2013

29. Apríl 2013 Aktuality

Účasť na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2013 už potvrdili aj zástupcovia Rakúskych vzdušných síl. Najočakávanejšiu udalosť na Leteckej základni Sliač a Letisku Sliač, 31. augusta a 1. septembra, obohatia svojimi výkonmi stíhacie lietadlo Eurofighter Typhoon a vrtuľník Black Hawk S-70.

Vlajková loď európskeho leteckého priemyslu na Sliači: Eurofighter

Eurofighter Typhoon je v súčasnosti svetovo najvyspelejšie bojové lietadlo (multi-role /swing-role) dostupné na trhu. V rámci spoluprác medzi krajinami patrí k najvýznamnejším vojenským programom a dodáva najmodernejšie stroje do Veľkej Británie (Royal Air Force), Nemecka (Luftwaffe), Talianska (Aeronautica Militare), Španielska (Ejército del Aire), Rakúska (Österreichische Luftstreitkräfte), Saudskej Arábie a Ománu (Al-Quwwat al-Jawwiyya al-Sa'udiyya). Posilňuje tak európsky letecký a obranný priemysel v medzinárodnej súťaži.

Eurofighter Typhoon vznikol v spolupráci štyroch krajín – Talianska, Veľkej Británie, Nemecka a Španielska. Jeho prvý let sa uskutočnil v roku 1994 v nemeckom meste Manching. Dvojmotorové viacúčelové stíhacie lietadlo plní úlohu útočného lietadla, ale aj záchytného stíhača. Kačacie plochy, ktorými disponuje, mu znižujú pristávaciu a vzletovú rýchlosť a tiež zvyšujú jeho obratnosť. Aj výborné manévrovacie schopnosti vo veľkej výške robia z tohto lietadla významný prvok silnej protivzdušnej obrany.

Zdroj: Marcel Wenk, 2011 Eurofighter - K. Tokunaga, www.eurofighter.com

Do prevádzky bolo lietadlo uvedené v roku 2004. Od vtedy sa do jednotlivých krajín dodalo viac ako 350 lietadiel a celá Eurofighter flotila nazbierala viac ako 160.000 letových hodín  po celom svete (pozn. údaj k januáru 2013). Eurofighter Typhoon disponuje rozsiahlymi operačnými schopnosťami, čo mu zaručuje bezkonkurenčnosť vo vojenskom priemysle.

Videoupútavka Eurofighter Typhoon

Univerzálny, spoľahlivý a robustný: Black Hawk S-70

Black Hawk, v preklade „Čierny jastrab“, disponuje niekoľkými atribútmi, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou jeho dizajnu. Nie len odolnosť voči nárazu, ale aj viacúčelovosť a bezpečnosť robia z Black Hawk rodiny jednotku na trhu vrtuľníkov.

Black Hawk vrtuľníky pochádzajú od amerického výrobcu „Sikorsky Aicraft Corporation“, sídliaceho v americkom štáte Connecticut. Spoločnosť založil v roku 1923 rusko-americký letecký inžinier Igor Sikorsky. Korporácia dodáva vrtuľníky pre námorníctvo Spojených štátov, armádu a prezidenta.

             Zdroj: sikorsky.com/StaticFiles/Sikorsky/Assets/images/products/Military/BLACK%20HAWK/mil_S70i_ovr_a.jpg

Prísny vojenský štandard a bezpečnosť bola preukázaná v reálnych misiách po celom svete. Aj to je dôvod prečo je vyše 25 národov závislých vo svojich misiách na vrtuľníkoch Black Hawk.

Videoupútavka Black Hawk

Text: ZS
Video: PP

Tvorba webstránky - WebCreators.sk

webcreators logo

Hrdo poháňa webhosting - HostCreators.sk

Hore